Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Poznaj historię kieleckich spółdzielni zabawkarskich

16 października 2022,

„Produkt pilnie poszukiwany”
godz. 15:00-16:00, Muzeum Zabawek i Zabawy

Wykład dla dorosłych /sala konferencyjna/ wstęp wolny
Prowadzenie: dr Anna Tyszewicz-Obara – Adiunkt w Pracowni Historii Zabawki i Zabawy do 1939 roku w Muzeum Zabawek i Zabawy

oraz

Warsztaty rodzinne pn.,,Zrób sobie zabawkę”
godz.15:00-16:00
Na warsztatach uczestnicy wykonają wybraną zabawkę wzorowaną na eksponacie ze Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego ,,Gromada”.

Prowadzenie: edukatorzy Muzeum Zabawek i Zabawy

W Kielcach funkcjonowały trzy spółdzielnie produkujące zabawki-Spółdzielnia Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada”, Spółdzielnia Pracy Zabawkarsko-Metalowa „Precyzja”, Świętokrzyska Spółdzielnia Pracy Przemysłu Zabawkarskiego.

Wykład dotyczyć będzie „Gromady”, która wyewoluowała z tworu o jeszcze przedwojennych korzeniach, w 1956 r. przybrała nazwę wyraźnie akcentującą rodzaj produkcji- Spółdzielnia Pracy Przemysłu Zabawkarskiego.

Omówione zostaną wybrane zagadnienia z historii spółdzielni, w tym kwestie związane z projektowaniem zabawek, charakterystyką asortymentu, organizacją pracy, problemami z jakimi zmagali się na co dzień producenci zabawek. Podjęta zostanie także kwestia umiejscowienia w topografii miasta poszczególnych elementów spółdzielczej infrastruktury oraz próba uchwycenia związków z miastem, znaczenia dla mieszkańców i społecznego odbioru.

Kolejne spotkania z kieleckimi spółdzielniami odbędą się w listopadzie, a jeszcze w październiku specjalne zajęcia pt. „Straszne zabawki”.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 6