Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Winda

Krótka historia powstania

Galeria Sztuki Współczesnej „Winda” mieści się w potężnym gmachu Kieleckiego Centrum Kultury w pomieszczeniach malarni teatralnej, która dotychczas była wykorzystywana do przygotowywania elementów scenograficznych. W 2004r poddano ją generalnemu remontowi, tworząc nowoczesną i wielofunkcyjną przestrzeń Galerii Sztuki. Powierzchnia Galerii to 340 m2 i wysokości 6m. Na wysokości 3,20 m przebiega pomost o szerokości 1m. Do głównej sali Galerii dochodzi olbrzymia winda towarowa o wymiarach 8,5m x 2,15m szer. I wysokości 2,5m dająca organizatorowi nowe szanse na zagospodarowanie przestrzeni jak i dowóz do Galerii olbrzymich elementów scenografii.

Sala wystawiennicza posiada liczne okna z możliwością ich szczelnego osłonięcia oraz 9 świetlików, które dają piękne naturalne światło. Na półpiętrze Galerii znajduje się barek „Cafe Winda”, gdzie odwiedzający Galerię mogą napić się kawy i „z lotu ptaka” podziwiać reprezentowane aktualnie ekspozycje. Galeria posiada zabezpieczenia w postaci alarmu, drzwi antywłamaniowych oraz 24 godzinny monitoring.

Profil działalności Galerii.

Galeria Winda została otwarta w dniu 14 marca 2004r wernisażem wystawy „Madonny i Totemy” Kory Jackowskiej i Kamila Sipowicza. Galeria powstała z inicjatywy Dyrektor Naczelnej Kieleckiego Centrum Kultury Magdaleny Kusztal. Ze względu na specyficzny rodzaj wnętrza (industrialne, bardzo nowoczesne)- Galeria specjalizuje się w prezentowaniu najprzeróżniejszych form sztuki nowoczesnej, nie stronimy jednak od reprezentowania dzieł o znaczeniu historycznym bądź kolekcjonerskim. Przestrzeń Galerii daje możliwość wszechstronnego działania w szerokim kontekście kulturowym. Organizujemy nie tylko wystawy ale również spotkania autorskie, dyskusje, projekcje filmów, pokazy mody, etc. Jesteśmy młodą Galerią ale możemy się już poszczycić licznymi dokonaniami wystawienniczymi. Jak wiadomo „młodszy” musi starać się bardziej. Dlatego dokładamy wszelkich starań aby każdej wystawie towarzyszył pięknie wydany katalog. Galeria zatrudnia doświadczonego kuratora. Mamy również własną ekipę techniczną, posiadamy możliwość dostosowania wnętrza do potrzeb każdej wystawy. Możemy stosować kilka wariantów oświetlenia.

JESTEŚMY NIEZALEŻNI ARTYSTYCZNIE!!!

Wystawiali u nas artyści o tak wielkiej renomie międzynarodowej i dorobku artystycznym jak m.inn. Wojciech Fangor, Piotr Naliwajko, Jan Wołek i wielu innych. Pokazywaliśmy dzieła t.j. – -Narodowa Grafika Słowacka „Albin Brunovsky i Przyjaciele” pod patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie.

- “Figurki tańczące” z kolekcji Alaina Bernarda pod patronatem Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec M. Kareńskiego-Tschurla.

Bierzemy udział w licznych międzynarodowych projektach artystycznych takich jak:

-„Suitcase” (wystawa fotografii) Jest wystawą podróżującą . Zainicjowana została 13 kwietnia 2005r w New York Public Library’s Art Collection Galleries w Nowym Yorku jako prezentacja prac 10 amerykańskich i 10 włoskich artystów.

-”Drogi wolności i godności”- wystawa organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat.

- „Chapeau Bas” wystawa niepowtarzalnych nakryć głowy.

Nasze wystawy pokazywane były w ramach wspólnych projektów w Serbii i Budapeszcie.

SZOPKI BOŻONARODZENIOWE – Galeria Sztuki Współczesnej „Winda” od momentu powstania współpracuje z Klasztorem Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu. W tym najstarszym na ziemiach polskich Klasztorze co roku w okresie Bożego Narodzenia prezentujemy Szopki Betlejemskie wykonane przez nasze pracownie plastyczne i krawieckie. Szopki umieszczone są w ołtarzu Głównym Klasztoru. Figury św. Rodziny są naturalnej wielkości. Co roku wzbogacamy szopkę o nowe postaci. Stajenka Betlejemska wykonana przez naszą Galerię cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców świętokrzyskiego jak i również jej nowatorstwo dostrzegają media ogólnopolskie.

WYSTAWA “ŚWIĘTY KRZYŻ 595″ – Galeria Winda posiada stałą kolekcje pięknie oprawionych barwnych fotografii o wym (77x105cm) autorstwa Krzysztofa Pęczalskiego, dokumentujących Święty Krzyż jako miejsce kultu religijnego i dziedzictwa narodowego. Przewrotny tytuł wystawy „Święty Krzyż 595″ odnosi się do wysokości na jakiej znajduje się najstarszy na ziemiach polskich Klasztor. Wystaw była stworzona zarówno z potrzeby serca jak i z okazji świętokrzyskiego milenium. Pierwszy wernisaż odbył się w salach ekspozycyjnych Polskiego Parlamentu w dniu 07.06.2006r. Później wystawa była prezentowana w galeriach m.inn. W Lublinie, Budapeszcie na Węgrzech, a w 2008r będzie prezentowana w Londynie. Wystawa ma charakter multimedialny. Prezentowane są filmy o św. Krzyżu, podświetlane siatki o wymiarach 294 cm x 300cm – 2 sztuki i 270cm x 300cm – 1 sztuka oraz replika rzeźby św. Emeryka stworzona przez artystę plastyka Macieja Miernika w skali 1:1.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 9