Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA zaprasza

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
IM. OSKARA KOLBERGA w KIELCACH
Pl. St. Moniuszki 2 B tel. (0-41) 365-54-93, 368-11-91 tel/fax
www.filharmonia.kielce.com.pl

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Piątek, 25 listopada 2011, godz. 19.00
sala koncertowa, Kielce, Pl. Moniuszki 2 B

KANON POLIHYMNII
(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

MARTA MAGDALENA LELEK – skrzypce

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

JACEK ROGALA – dyrygent

Gustaw MAHLER Adagietto z V Symfonii cis-moll
Benjamin BRITTEN Koncert skrzypcowy d-moll op. 15 (pierwsze wykonanie w Kielcach)
Franz SCHUBERT VIII Symfonia h-moll Niedokończona D 759

Gdyby pokusić się o scharakteryzowanie jednym słowem programu tego koncertu, to chyba najbardziej adekwatne byłoby określenie – pełen emocji.
Pierwsze – Adagietto Gustawa Mahlera: najprawdziwszy list miłosny czy też oświadczyny, które w lot zrozumiała wybranka serca i przyszła żona kompozytora – Alma. Adagietto często wykonywane jest jako samodzielny utwór, zrodzony z potrzeby serca, ale funkcjonuje jako czwarta część V Symfonii.
Koncert skrzypcowy d-moll Benjamina Brittena powstał w 1939 roku na początku pobytu angielskiego twórcy w Stanach Zjednoczonych, lecz, jak twierdzą znawcy jego twórczości, jest reakcją na wybuch hiszpańskiej wojny domowej w 1936 roku, której Britten był naocznym świadkiem. Momentami spokojne, liryczne brzmienia szybko przechodzą w burzliwe, dramatyczne tony, w ostatniej części dzieła cichnące w żałobnym lamencie. Partia skrzypiec, błyskotliwa i wirtuozowska, wymaga tak wielkich umiejętności od solisty, że swego czasu nawet znakomity skrzypek Jascha Heifetz uznał Koncert za niewykonalny. Prawykonania podjął się hiszpański artysta Antonio Bros w 1940 w Nowym Jorku.
Nasza publiczność usłyszy utwór – po raz pierwszy zresztą w Kielcach – w interpretacji Marty Magdaleny Lelek, świetnie wykształconej i utalentowanej skrzypaczki. Recenzenci zachwycają się jej pięknym dźwiękiem, muzykalnością, doskonałą technikę i wdziękiem. Należy dodać, że wiele komplementów dotyczy także niezwykłej urody solistki. Jej artystyczne plany na najbliższy sezon to prestiżowe występy z najlepszymi orkiestrami w Bangkoku, Tiranie, Meksyku, Portugalii, Rosji, Włoszech i Czechach.
Ostatnim utworem, który zaprezentujemy podczas tego wieczoru, będzie Symfonia zwana Niedokończoną Fraza Schuberta. Znana jest wypowiedź na jej temat Johannesa Brahmsa: Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju. Dlaczego kompozycja składa się tylko z dwóch części – do końca nie wiadomo. Niewątpliwie jednak pewna aura tajemniczości przydaje dziełu również walor atrakcyjności.
Orkiestrę Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.

MARTA MAGDALENA LELEK
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w klasie Pawła Puczka, a kontynuowała ją u Antoniego Cofalika. Studiowała w Giuldhall School of Music w klasie prof. Krzysztofa Śmietany. Jako solistka współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi mistrzami batuty, jak m.in.: Tadeusz Wojciechowski, Paweł Przytocki, Charles Olivieri-Munroe, Claude Villaret, Vladimir Sirenko, Hobart Earle, Natalia Ponomarchuk, Cesario Costa, Mario Mateus, Igor Verbitsky. Występowała w renomowanych salach: Bolivar Hall i St. James’s Palace w Londynie, Teatro Real i Palacio Pardo w Madrycie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w willi Atma w Zakopanem. Propaguje muzykę kompozytorów brytyjskich, co ma swoje odzwierciedlenie w jej repertuarze, w którym oprócz klasycznych koncertów skrzypcowych znajdują się także dzieła Benjamina Brittena, Williama Walona oraz Vaughana Williamsa (była pierwszą wykonawczynią tych koncertów w Polsce). Największą uwagę artystka poświęca obecnie planom koncertowym, będzie to m.in. występ w maju 2012 z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajlandii w Bangkoku, podczas którego odbędzie się premiera II Koncertu skrzypcowego Karla Fioriniego – dzieła jej dedykowanego, i następnie nagranie płyty z oboma koncertami pochodzącego z Malty kompozytora. Oprócz tego zaplanowane są koncerty w Tiranie (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Radia i TV Albanii), Meksyku (Orquestra Sinfonica del Estado de Mexico – koncert skrzypcowy B. Brittena pod batutą A. Wita), Portugalii (Orquestra do Norte oraz Orquestra Sinfonica de Gaia), Rosji (Woronezh Philharmonic Orchestra), Włoszech (Orchestra Sinfonica Citta di Grosseto), Republice Czeskiej (Marianskie Laznie Philharmonic Orchestra). Artystka gra na węgierskich skrzypcach (Janos Spiegel – Budapest 1926).

JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.

Sponsorzy Filharmonii:

Program „Nowe interpretacje”

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA W KIELCACH
AMBIENTE
KAWIARNIA ANTRAKT
KWIACIARNIA SZAROTKA
HOTEL POD ZŁOTĄ RÓŻĄ
Hotel TARA

Bilety w cenie: 20-normalny, 18-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 10.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 8