Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

72. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Uroczystościami na cmentarzu przy Ściegiennego oraz mszą świętą w kościele garnizonowym zaczną się 13 kwietnia w Kielcach obchody 72. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Jednocześnie na Rynku otwarta zostanie wystawa „Zbrodnia Katyńska”. – Pokażemy m.in. miejsca kaźni i sylwetki kilkudziesięciu osób, które zginęły na Wschodzie – mówi Marek Jończyk z kieleckiej delegatury IPN.

Tego dnia wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba złoży kwiaty przed tablicą pamiątkową poświęconą pracownikom międzywojennej administracji wojewódzkiej, zamordowanym w Katyniu i Charkowie – w holu przy wejściu do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Tablica upamiętnia pięciu oficerów Wojska Polskiego, pracowników byłego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach i Urzędu Ziemskiego w Kielcach, więźniów obozów w Kozielsku i Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

Obchody potrwają do maja, kiedy to IPN pokaże nową ekspozycję traktującą o zbrodni katyńskiej popełnionej na polskich policjantach. Do tego czasu zaplanowano m.in. projekcje filmów dla młodzieży, rozwiązanie konkursu Pamięć o Katyniu, a 22 kwietnia – uroczystości na Świętym Krzyżu. Obchody są współorganizowane przez IPN, Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska i Związek Sybiraków.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 5