Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Namawiają do transplantacji

Świętokrzyskie będzie propagować wśród mieszkańców regionu ideę ratowania życia poprzez transplantacje.
Wojewoda Bożentyna – Palka Koruba, prezydent Kielc Wojciech Lubawski i wicemarszałek Grzegorz Świercz wraz z konsultantem krajowym ds. transplantologii klinicznej prof. Wojciechem Rowińskim podpisali list intencyjny dotyczący partnerstwa dla transplantacji w województwie świętokrzyskim.


Jego celem jest ratowanie życia i przywracanie zdrowia przede wszystkim przez zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych, rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych, utworzenie stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach, a także uzyskanie społecznej akceptacji dla idei transplantacji.

- To jest kontynuacja rozpoczętego kilka lat temu dzieła, moment, kiedy wreszcie uda się stworzyć odpowiedni system w dziedzinie transplantologii. Składa się on z trzech elementów: mentalności, koordynacji oraz specjalistycznego zaplecza medycznego. To praca w kilku obszarach, wszystkie z nich wymagają ogromnych starań – powiedziała wojewoda.

Do podpisania dokumentu zostali zaproszeni m.in. także lekarze i dyrektorzy kilku szpitali w regionie, prezes Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej, przedstawiciele uczelni, a także lekarze konsultanci wojewódzcy do spraw: transplantologii klinicznej, neurologii, neurochirurgii oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 8