Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Nowi doktorzy na UJK

Ewa Lipska doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wybitna poetka zostanie wyróżniona tym tytułem podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni w czwartek 21 czerwca (godz. 12-ta, aula główna UJK).
Jednocześnie w trakcie posiedzenia wręczone zostaną dyplomy aż 23 nowym doktorom i trzem doktorom habilitowanym.


Najwyższa godność akademicka zostanie przez kielecką uczelnię po raz trzeci przyznana twórcy literatury, po raz pierwszy kobiecie. Wydarzenie jest tym donioślejsze, że w tym roku przypada dokładnie 45 lat od daty wydania pierwszego tomu Ewy Lipskiej, zatytułowanego „Wiersze”.


Dziś wybory jej wierszy publikowane są w blisko 40 obcojęzycznych wydaniach w 15 językach, w tym tak egzotycznych jak kataloński czy albański. Poetka jest laureatką m.in. Nagrody, polskiego i austriackiego, PEN-clubów, nagrody Kościelskich, miasta Krakowa, Wawrzynu Literackiego za „najlepszą książkę roku 2002” („Sklepy zoologiczne”), Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


Doktor honoris causa Ewa Lipska studiowała malarstwo na ASP w Krakowie. Debiutowała jako szesnastolatka w „Gazecie Krakowskiej” wierszami „Krakowska noc”, „Smutek”, „Van Gogh”. W latach 1970-1980 była redaktorką działu poezji w Wydawnictwie Literackim w Krakowie, a w latach 1991-1997 kierowała Instytutem Polskim w Wiedniu, pełniąc rolę ambasadora kultury i literatury polskiej. Prowadziła także warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 4