Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Pamięci mieszkańców Michniowa

Mija 69. rocznica pacyfikacji Michniowa. Dramatyczne wydarzenia miały miejsce 12 i 13 lipca 1943 roku. Wieś została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne.
Niemcy w ciągu dwóch dni wymordowali 204 osoby: 104 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 47 dzieci, dziesięcioro z nich miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły.

Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.
Wieś, po ograbieniu została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Uroczyste obchody upamiętniające tragedię odbędą się w czwartek i piątek w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Rozpocznie je (o godz. 15.50 w czwartek) koncert Filharmonii Świętokrzyskiej. Po nim odprawiona zostanie msza święta. Potem uczestnicy złożą kwiaty przed mogiłą pomordowanych. Uroczystości zakończy otwarcie wystawy „Świat powinien wiedzieć…” W piątek o 16-tej również odprawiona zostanie eucharystia.


Uroczystościom towarzyszyć będzie promocja książki Tomasza Domańskiego i Andrzeja Jankowskiego pt. Represje niemieckie na wsi kieleckiej 1939-1945, powstałej przy współpracy Muzeum Wsi Kieleckiej i Instytutu Pamięci Narodowej.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 7