Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Pogrzeb ostatniego Westerplatczyka

W kościele w Brzezinach koło Morawicy pożegnano majora Ignacego Skowrona. Spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Brzezinach. Żył 97 lat.
<
>Major Ignacy Skowron do końca swoich dni był zaangażowany w podtrzymywanie pamięci historycznej. Wspierał m.in. działanie Muzeum Westerplatte. Jeszcze w marcu tego roku był obecny na rekonstrukcji odprawy żołnierzy wyjeżdżających z Kielc na obronę Westerplatte. – Wiele osób przyjeżdżało na te uroczystości ze względu na ostatniego uczestnika i świadka tamtych wydarzeń. Rekonstruktorom mówił: „Chłopcy wyglądacie tak jak w 39 roku”. Dla nas to była wielka pochwała ze strony człowieka, który widział tamte jednostki i w nich uczestniczył. Miał jedynie uwagi do musztry wojskowej, bo jak wiemy ta przedwojenna różniła się od współczesnej – mówi Zbigniew Kowalski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach i dodaje: – Pan Ignacy był żywo zainteresowany tym, co się obecnie w dzieje Polsce. Bardzo ubolewał nad zmniejszaniem godzin historii w szkołach. Uważał, że nie można zapominać o bohaterach i przeszłości, która kształtuje naszą narodową tożsamość.
<
>W środę żegnali go przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji i stowarzyszeń, wojsko, policja, straż pożarna, liczne poczty sztandarowe oraz rodzina i przyjaciele.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 0