Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Lepsza opieka nad noworodkami

Poprawa świadomości kobiet w ciąży i kierowanie patologicznych przypadków do odpowiednich placówek – to główne działania, jakimi możemy poprawić fatalne statystyki dotyczące umieralności niemowląt w regionie świętokrzyskim. Wg badań, jesteśmy po raz drugi na ostatnim miejscu w kraju, ze wskaźnikiem 8,4% przy średniej krajowej wynoszącej 6,6%. Z danych statystycznych wynika, że na 1000 noworodków, 9 umiera przed 6 dniem życia.


W specjalistycznej naradzie dotyczącej poprawy jakości opieki okołoporodowej w regionie świętokrzyskim uczestniczył m.in. konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa: – Pierwszym problemem do zlikwidowania jest odpowiednio szybkie transferowanie pacjentek z patologią ciąży do ośrodka z właściwym poziomem referencyjnym. Chodzi o to, aby kobiety z konkretnymi przypadkami nie trafiały do placówek, w których nie można wykonywać odpowiednich procedur medycznych – tłumaczy prof. Stanisław Radowicki. Dodaje, że drugim elementem, który należy zmienić to poprawa świadomości pacjentek w zakresie przebiegu ciąży. W tym przypadku ważne jest bowiem wczesne zgłoszenie się do lekarza w razie jakichkolwiek wątpliwości. Usprawnienia wymaga również funkcjonowanie poszczególnych oddziałów położniczo-ginekologicznych. Ostatnim elementem do poprawy jest opieka poporodowa.


Podczas spotkania przyjęty został projekt programu, który ma doprowadzić do poprawy opieki medycznej nad kobietami w ciąży i noworodkami. Ponieważ ratowanych jest coraz więcej dzieci urodzonych przedwcześnie, w przyszłym roku powstanie dodatkowy ośrodek specjalistycznej opieki nad najmłodszymi dziećmi. Natomiast Świętokrzyski Urząd Wojewódzki wraz z Urzędem Marszałkowskim przeprowadzą akcję profilaktyczną namawiającą kobiety w ciąży do prowadzenia badań kontrolnych.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 1