Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Oszukują ‘na dekoder’

Świętokrzyscy policjanci ostrzegają przed oszustami. Coraz popularniejsza jest metoda wyłudzania pieniędzy „na dekoder”, której ofiarami stają się głównie osoby starsze.
Sprawcy korzystając z informacji o zmianie sposobu nadawania sygnału telewizji z analogowego na cyfrowy, oferują do sprzedaży dekodery. Wykorzystując naiwność i łatwowierność osób starszych, wyłudzają pieniądze oferując niesprawne lub nieużyteczne urządzenia.


Funkcjonariusze przypominają, że zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej sprzedawca musi poinformować klienta przez zakupem, że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli tego nie zrobi, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Uwaga na naciągaczy i oszustów, którzy podają się za przedstawicieli Telewizji Polskiej i namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, i wmawiają, że niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić abonament dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie.
Policjanci radzą dokonywać zakupów w zaufanych punktach sprzedaży.


Warto także pamiętać, że konsument, który zawarł umowę na odległość (np. kupił dekoder i podpisał umowę abonamentową), ma prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Jest ono jednak ograniczone w czasie i przysługuje jedynie przez 10 dni. W takiej sytuacji zalecany jest także kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 5