Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Zaprzedany Piekłu

Kupiec Barnaba pożegnawszy swoją młodą żonę wyrusza w daleką i długą podróż w interesach. Gdy przybywa w Góry Świętokrzyskie, zauroczony krajobrazem, zasłuchany w śpiew ptaków i szum puszczy jodłowej gubi drogę i wpada do „czarciego bagna” w pobliżu Łysicy. Gdy wóz zaczyna pogrążać się w trzęsawisku, przerażony kupiec przeklina do wszystkich diabłów swój los. W tym momencie zjawia się czarci pachołek i…

Co dalej się stało można dowiedzieć się oglądając sztukę teatralną „Zaprzedany piekłu”, którą od 18 listopada 2012 r., z niegasnącym powodzeniem, wystawia młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w kościele Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach. Sztuka nawiązuje do legend Świętokrzyskich: o piekielnych harcach diabłów i czarownic na Łysej Górze, o młodzieńcu, który poszedł do piekła odebrać czartom cyrograf, „który to podstępnie od ojca, w chwili grozy wyłudzili”, o piekielnym łożu Madejowym i o maczudze, która ze zbójeckiego oręża w obliczu pokuty w owocującą jabłoń się przemieniła.
A wszystko to za sprawą młodych aktorów, którzy grają z humorem w niezwykłej i barwnej scenografii, którą wykonał bezdomny artysta. Są oni uczniami różnych kieleckich szkół, gimnazjaliści, licealiści, studenci, a najmłodsza aktorka ma 8 lat i jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Kielcach. Sztuka jest pełna humoru, ale również głębokiej refleksji religijnej nad dokonywanymi wyborami, kiedy sacrum i profanum przenikają się w naszym życiu.

Sztukę można obejrzeć 27 stycznia 2013 i 3 lutego 2013 o godz. 19.00 w Sali Teatralnej kościoła Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach. Wstęp wolny.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 7