Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Sytuacja na rynku pracy w Kielcach

Sytuacja na rynku pracy w Kielcach od kilkunastu miesięcy nie należy do najlepszych. Na koniec ubiegłego roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kielcach zarejestrowanych było ponad dziesięć tysięcy osób, a stopa bezrobocia wyraźnie przekroczyła próg 10%. Według obserwacji rynku pracy przez specjalistów z portalu www.infopraca.pl sytuacja ta może utrzymać się również w tym roku, gdyż trwający kryzysy gospodarczy, który dopiero w ostatnich miesiącach dał się we znaki polskim przedsiębiorcom, z pewnością zrobi zamieszanie na rynku pracy. Wiele przedsiębiorstw została zmuszona do ograniczenia produkcji, ze względu na mniejszą niż do tej pory ilość zamówień od zewnętrznych kontrahentów. Nie bez znaczenia jest również podniesienie składki rentowej i płacy minimalnej przez polski rząd, przez co przedsiębiorcy są wyjątkowo niechętni do zatrudnienia nowych osób ze względu na wysokie koszty utrzymania nowego pracownika. Sytuacja ta nie sprzyja poprawie sytuacji na rynku pracy, a wiele osób, aby mieć możliwość utrzymania swoich rodzin, decyduje się na pracę „na czarno”, bez przysługującego ubezpieczenia.

Sezon na pracę w Kielcach rozpoczęty!

Eksperci z portalu infopraca.pl, uważają, że na horyzoncie nieśmiało pokazuje się możliwość poprawy sytuacji. Z danych wynika, że w Kielcach oraz okolicach, zauważa się bardzo dużą sezonowość zatrudnienia, która szczególnie nasila się od samego początku wiosny, aż do ostatnich dni jesieni. To właśnie teraz poszukuje się pracowników sezonowych do prac ogrodowych oraz wykończeniowych przy budowie domów. Szacuje się, że wraz z początkiem marca 2013 roku, do pracy może wrócić ponad tysiąc osób, które do tej pory były długotrwale bezrobotne. Takie wnioski dostarcza sama analiza ogłoszeń zamieszczanych przez pracodawców na portalu infopraca.pl. Dodatkowo analiza zamieszczanych ogłoszeń wskazuje, że Kielce oraz okoliczne miasta mają do zaoferowania jedynie zatrudnienie w zawodach fizycznych takich jak dekarz czy elektryk. Tylko niewielka część ofert pracy to zatrudnienie w zawodach typowo biurowych, jednak stanowią one jedynie ułamek zapotrzebowania na pracę w Kielcach, szczególnie dla młodych i dobrze wykształconych ludzi. Sprawdź aktualne oferty pracy w Kielcach.

Przyszłość absolwentów nie rysuje się w różowych kolorach

Dużą grupą osób bezrobotnych stanowią absolwenci uczelni wyższych, którzy nie mogą znaleźć pracy zgodnej z ich oczekiwaniami oraz kierunkiem wykształcenia. Zawiedzone oczekiwania na rodzimym rynku pracy wpływają na decyzje wyjazdu w poszukiwaniu zatrudnienia w innych miastach Polski, ale także za granicą kraju. Ponieważ Kielce znajdują się w niedalekiej odległości od Niemiec, to właśnie ten kierunek wybiera wiele osób w poszukiwaniu zatrudnienia. Korzyści zarobków w obcej walucie stanowią bardzo kuszącą propozycję dla osób, które w rodzimym mieście nie mogą znaleźć pracy. Nie tylko zarobki, ale także poziom pracy u naszych zachodnich sąsiadów wydaje się zdecydowanie wyższy. Emigracja zarobkowa młodych ludzi na dłuższą metę może okazać się bardzo niekorzystna w skutkach, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy naszego kraju. Niestety zarówno w Kielcach, ale także na terytorium całej Polski niewiele jest inicjatyw rządowych, które pomagają absolwentom uczelni wyższych w znalezieniu dobrze płatnego zatrudnienia. Aktualne stawki początkowe dla absolwentów, które wynoszą niewiele ponad 1000 zł mogą okazać się gwoździem do trumny dla Polskiej gospodarki, ponieważ wykształceni w Polsce ludzie, wyjadą za granicę, gdyż tam zarobią wielokrotność tej sumy. Co przyniesie przyszłość? Wszystko okaże się na przełomie aktualnej dekady.

Artykuł został przygotowany przez portal www.infopraca.pl

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 9