Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Festiwal Naukowy E(x)plory w Kielcach

Czy naukowe pomysły młodzieży mogą zmienić świat? Przekonamy się o tym już 31 stycznia podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na wszystkich gości czekają warsztaty, wystawy, pokazy naukowe oraz wiele atrakcji dla pasjonatów nauki w każdym wieku. Zaplanowane zostały także specjalne ścieżki edukacyjne dla szkół.
POZNAJ NIEZWYKŁY ŚWIAT E(X)PLORY
E(x)plory to świat naukowych pasji, przełomowych badań i zaskakujących rozwiązań. Od 3 lat Fundacja Zaawansowanych Technologii zaprasza do niego wszystkich pasjonatów nauki: dzieci, młodzież i dorosłych, organizując RE(x)y, czyli Regionalne Festiwale Naukowe E(x)plory w całej Polsce.
W tym roku po raz pierwszy RE(x) zawita także do Kielc. Zapraszamy 31 stycznia w godz. 10:00-18:00 na Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, ul. Świętokrzyska 15.
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli m.in. Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojciech Lubawski – Prezydent Miasta Kielce, a partnerem merytorycznym E(x)plory jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Biuro Innowacji.
PROGRAM FESTIWALU
Regionalne Festiwale Naukowe E(x)plory to wydarzenie dla wszystkich osób, które chcą mądrze i ciekawie spędzić czas. Co czeka na gości E(x)plory w Kielcach? W programie między innymi:
Projekty młodych naukowców – eLodówka, model silnika odrzutowego, zastosowanie infradźwięków do diagnozy i bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka to tematy tylko niektórych z 25 projektów, jakie zaprezentują młodzi naukowcy w wieku 14-20, którzy biorą udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć przywiezione eksponaty oraz porozmawiać z autorami projektów.
Pokazy robotów – interaktywny wykład połączony z demonstracją różnych robotów i ich zastosowań. Goście dowiedzą się czym jest robot, z czego jest zbudowany, zobaczą przykłady najciekawszych konstrukcji ze świata. Przeprowadzony zostanie również interaktywny pokaz programowania robota z udziałem publiczności. Zobaczymy roboty humanoidalne, podążające po wyznaczonej trasie lub za światłem, reagujące na dźwięk oraz roboty SUMO.
Widowiskowe eksperymenty z chemii i fizyki – zajęcia łączące zabawę z nauką, podczas których widownia zobaczy ciekawe, całkowicie bezpieczne eksperymenty i doświadczenia ilustrujące podstawowe prawa fizyczne i chemiczne w formie “żywych” demonstracji interaktywnych. Zobaczymy m.in. pokazy z elektryczności i magnetyzmu, optyki, tarcia, próżni czy oporów aerodynamicznych.
Laboratoria – w profesjonalnych laboratoriach odbędą się warsztaty, podczas których będzie można przygotować niesamowite mikstury i na jeden dzień stać się naukowcem. Wszystko odbędzie się pod okiem doświadczonych pracowników UJK.
Obserwatorium – w ramach spotkania odbędzie się seans w planetarium, podczas którego zobaczymy wygląd nocnego nieba oraz wybrane zjawiska astronomiczne. Ponadto uczestnicy zajęć zwiedzą wystawę meteorytów ,,Kosmiczni włóczędzy”.
Tajemnicza rafa koralowa – jedna z nielicznych raf w Polsce, utworzonych z zachowaniem wszystkich naturalnych czynników występujących w Morzu Koralowym. Żyjące w takich warunkach koralowce są cenne nie tylko ze względu na swoje piękno, ale również dzięki możliwości pozyskania z tych skałotwórczych stworzeń substancji, która ma pomóc w leczeniu raka i choroby Parkinsona.
Magia Kół Naukowych – seria pokazów przygotowywanych i prezentowanych przez studentów – członków kół naukowych z kieleckich uczelni wyższych.
Wystawa zdjęć „Kiedy sztuka spotyka się z nauką” – pokaz najlepszych prac nagrodzonych w międzynarodowym konkursie Milset Science Photo Contest.
Sztuka inspiracji młodych – warsztaty dla nauczycieli, wykładowców, rodziców, podczas których dowiedzą się jak pokazywać świat w sposób kreatywny i pobudzający umysł oraz z jakich narzędzia warto korzystać, by inspirować młodych.
Ścieżki edukacyjne E(x)plory dla szkół – specjalny program przygotowany dla wycieczek szkolnych: uczniowie wezmą udział w festiwalowych wydarzeniach, zobaczą projekty swoich rówieśników oraz wypełnią zadania w specjalnie przygotowanych książeczkach.
Wystawa „Cztery żywioły” Grupy Kapitałowej PGE
Na warsztaty, pokazy i ścieżki edukacyjne obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres warsztaty@explory.pl. Liczba miejsc ograniczona.
Dokładny program Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Kielcach dostępny jest na stronie: www.explory.pl/regionalne-festiwale#article-98. Zapraszamy także do zapoznania się z relacją filmową z zeszłorocznych festiwali: www.youtu.be/x3N8Fw9y4DU.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 4