Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

ODA DO RADOŚCI UROCZYSTY KONCERT Z OKAZJI 10. ROCZNICY WEJŚCIA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ

filharmonia2FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Piątek, 25 kwietnia 2014, godz. 19.00
Sala Koncertowa

ODA DO RADOŚCI
UROCZYSTY KONCERT Z OKAZJI 10. ROCZNICY
WEJŚCIA POLSKI DO UNII EUROPEJSKIEJ

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem B – SPECJALNY)

RENATA DROZD sopran
EWA MARCINIEC alt
KAROL KOZŁOWSKI tenor
ADAM SZERSZEŃ baryton

CHÓR INSTYTUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ
UNIWERSYTETU JANA KOCHANOWSKIEGO

TERESA ROMAŃSKA przygotowanie chóru

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

JACEK ROGALA dyrygent

LUDWIG VAN BBETHOVEN IX Symfonia d-moll op. 125

Koordynator obchodów 10 lat PL w UE – Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Koncertowi towarzyszy wystawa MKiDN Fundusze unijne – nowa przestrzeń dla kultury

Równo 190 lat minie 7 maja od czasu prapremiery ostatniej ukończonej symfonii Beethovena, słynnej „Dziewiątki”, jak ją pieszczotliwie określają melomani. Z jak ogromnym entuzjazmem przyjęła dzieło wiedeńska publiczność, kompozytor, obecny na koncercie, poznał po szaleńczo wywijanych kapeluszach i chustach. Z powodu całkowitej głuchoty żył już w świecie ciszy. Swój sukces Symfonia powtórzyła dopiero w połowie XIX wieku, przygotowana z wielkim pietyzmem przez Wagnera, i od tego czasu nieprzerwanie święci triumfy na światowych estradach. Uwielbienie słuchaczy zyskała nie tylko za wartości artystyczne, ale także, a może przede wszystkim – za „kombinacją naiwności i wzniosłości, prostoty i wielkiego wyrafinowania” – jak wyraził się w komentarzu do koncertu Kacper Miklaszewski. Cztery części Symfonii radości (to jeszcze inna jej nazwa) skrzą się humorem i radością, choć nie brak w niej momentów dramatycznych. Finał rozpoczyna się recytatywem instrumentów, by po recytatywie głosu tenorowego w pewnej chwili wybuchnąć: „O radości, iskro Bogów, córo elizejskich pól…” – słowami Schillerowskiej Ody.
Genialny kompozytor nie mógł przewidzieć, że ostatnia część Symfonii w wersji instrumentalnej stanie się hymnem Unii Europejskiej, zaś rękopis dzieła UNESCO umieści w 2001 roku na liście Pamięć świata.
W 10. rocznicę radosnego dla nas dnia – przyjęcia Polski do rodziny europejskiej – Filharmonia Świętokrzyska postanowiła włączyć się do ogólnokrajowych obchodów i zorganizować uroczysty koncert. Nasze przedsięwzięcie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wpisało na listę wydarzeń kulturalnych uświetniających owe uroczystości, zaś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przysyła na tę okazję prestiżową wystawę pod nazwą Fundusze unijne – nowa przestrzeń dla kultury. W ten sposób, jako jedyni w regionie świętokrzyskim, będziemy promowani przez Ministerstwo pod wspólną marką 10-lecia PL w UE.
Nie zabraknie wzruszeń tego wieczoru w naszej Filharmonii, gdy czworo znakomitych solistów, Chór Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jacka Rogali. wykona IX Symfonię Ludwiga van Beethovena

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 6