Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

DKF “Fenomen” zaprasza na spotkanie z Pawłem “Konjo” Konnakiem !!!

DKF Fenomen i Konjow czwartek, 3 grudnia o godz.18.00 Dyskusyjny klub Filmowy “Fenomen zaprasza na niezwykły, muzyczno – literacki wieczór w kinie “Fenomen”.
W roli prelegenta, opowiadającego o swoich filmach “Dezerter – nie ma zagrożenia” i “Exodus – Robert Brylewski” wystąpi legenda trójmiejskiej sceny alternatywnej – Paweł Konjo Konnak:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Konnak

Po projekcji w/w filmów liczymy na żywiołową dyskusję z naszym gościem!
Będzie także okazja nabyć jego książki i zdobyć autograf.
Wejściówki w cenie 10zł już do nabycia w kasie kina!

Paweł KONJO Konnak – aktywista ruchu punk, organizator niezależnych koncertów i wydawca podziemnego magazynu „Gangrena – Tadży-Pao Młodzieży Wegetującej”. Od 1986 roku akcjonista Tranzytoryjnej Formacji Totart, z którą zrealizował kilkaset akcji o charakterze metafizyczno-społecznym. Uczestnik działań Grupy Poetyckiej Zlali Mi Się Do Środka. W latach 80. redagował magazyny „Futurfoto” oraz „Higiena – Przegląd Archeologiczny Metafizyki Społecznej”, założył też podziemne wydawnictwa Księgozbiór i Fonografia Zlew Polski.
Od 1992 do 1999 roku wraz z Krzysztofem Skibą z Big Cyc zrealizował ok. 200 odcinków telewizyjnego kabaretu rockowego „Lalamido”. Występował w klipach grup Dezerter, Big Cyc, PM Cool Lee, Jorrgus, Kitch Montana, Cover, Andre, Skiby i Kazika. Prowadzi największe festiwale muzyczne w Polsce oraz trasy koncertowe topowych wykonawców estradowych. Wodzirej na prestiżowych imprezach organizowanych dla największych światowych koncernów.
Konjo współpracował z zespołem Ich Troje jako konferansjer. Od lat przyjaźni się z Michałem Wiśniewskim, u boku którego wystąpił w programie telewizyjnym „Jestem, jaki jestem”. Występował także w III edycji programu „Gwiazdy tańczą na lodzie” w parze z Agatą Rosłońską (odpadli w 6 odcinku zajmując 8 miejsce) 
Autor kilku filmów i książek opowiadających o ważnych postaciach sceny niezależnej („Artyści. Wariaci. Anarchiści”, „Gangrena – mój punk rock song”, „Karnawał profuzji”, „Księgowy tańczy”). Zrealizował filmy o grupie Dezerter, Robercie Brylewskim, Tymonie Tymańskim i Totarcie. Napisał i wydał kilka tomów poetyckich, „Król festynów” był w 2009 roku nominowany do Nagrody Nike.
Od 2010 r. Paweł Konnak jest kuratorem programu „Mistycy. Literaci. Wariaci” w gdańskim CSW Łaźnia. Obecnie pracuje nad kolejną książką o artystach podziemia i estrady „Explozja zlewu vol.1″.
„Dezerter – nie ma zagrożenia”
“Żadnej satysfakcji, dużo frustracji, oto obraz mojej generacji. Żadnego celu, żadnej przyszłości, żadnej nadziei, żadnej wolności” – tak śpiewają w jednym ze swych utworów muzycy z grupy “Dezerter”. Tekst jest odzwierciedleniem stanu ducha, w jakim znajdowali się młodzi ludzie u progu lat 80., gdy w stolicy powstała ta nowa punkowa formacja. Początkowo przyjęli nazwę SS-20 (od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi). Zmienili ją w 1982 r. po festiwalu w Jarocinie, wskutek związanych z nią licznych problemów. W ten sposób powstał Dezerter. Niemal od początku grupa miała na pieńku z cenzurą. W 1983 r. Tonpress wydał na singlu cztery utwory Dezertera: “Szara rzeczywistość”, “Wojna głupców”, “Spytaj milicjanta” i “Ku przyszłości”. Zwłaszcza ten ostatni otwarcie krytykował ówczesny system polityczny. Była to, jak twierdzono w środowisku muzycznym, pierwsza punkowa płyta wydana na wschód od Łaby. Burza, jaką wywołała, w pewnym sensie to potwierdzała.
-1-
Pierwszy krajowy longplay zespołu – niezależnie od walorów muzycznych – nabrał wartości dokumentu, kiedy w wyniku ingerencji cenzury nałożono na nagrania “piknięcia” zagłuszające fragmenty tekstów. Cenzura skreśliła również tytuł, który brzmiał “Kolaboracja”. Po jednym z koncertów-happeningów, gdzie muzycy używali jako rekwizytów stosów “Trybuny Ludu”, Dezerter, posądzony o namawianie do bojkotu wyborów, stał się jednym z bohaterów konferencji prasowej Jerzego Urbana. To tylko nieliczne migawki z burzliwej historii grupy, która zasługiwałaby na miano klasyka polskiego punk rocka, gdyby nie fakt, że takie nobliwe określenie nie mieści się w zaczepnej punkowej estetyce, której “dezerterowcy” są wciąż wierni. Film Pawła Konnaka przypomina historię tej jednej z najważniejszych formacji alternatywnego rocka w Polsce, ukazując – poprzez pryzmat jej skomplikowanych losów – dylematy całego środowiska kontrkultury lat 80. W filmie pojawia się cała galeria wybitnych twórców kultury podziemia: redaktorzy pism niezależnych, organizatorzy sceny alternatywnej, anarchizujący pacyfiści, muzycy – przyjaciele zespołu. Oprócz unikalnych materiałów archiwalnych – zapisów koncertów, fragmentów wywiadów, wykorzystano nagrane po raz pierwszy, specjalnie na potrzeby filmu, teledyski grupy.
(za: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php)

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 7