Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Polisa ubezpieczeniowa na mieszkanie lub dom – czym się kierować przy jej zakupie?

mieszkanie_dom
Oferta ubezpieczeń mieszkania i domu jest szeroka, co dla niektórych będzie dużym plusem, ale dla wielu koszmarem, bo utrudnia wybór i miesza w głowie. Polisa taka zabezpiecza coś, na co pracowaliśmy całe życie i co stanowi dla nas szczególną ostoję bezpieczeństwa – czyli dach nad głową. Jednak każdy rynek rządzi się swoimi prawami i trzeba mieć świadomość, że polisa polisie nierówna, nawet jeśli wysokość składki jest taka sama. Istnieją różne kwestie, na które koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę zanim złożymy swój podpis na umowie.

Ogólne warunki ubezpieczenia to obowiązkowa lektura

OWU są dostępne do poczytania dla każdego i zwykle znajdują się na stronie internetowej ubezpieczyciela, warto więc zgłębić temat i wziąć pod lupę ten dokument. Można tam znaleźć między innymi zakres ubezpieczenia ze szczegółowym wskazaniem, co będzie objęte ochroną, a co nie oraz informację o wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli o tym, jakie warunki sprawią, że świadczenie nie zostanie nam wypłacone. Bardzo ważne jest, aby porównać ogólne warunki ubezpieczenia od kilku towarzystw i w ten sposób wyrobić sobie punkt odniesienia.

Zakres ochrony – czym się kierować?

Zakres ochrony przy ubezpieczeniu domu i mieszkania to rozległy temat. Nie wystarczy stwierdzić, że polisa chroni „mieszkanie” i na tym poprzestać, musi zostać uściślone, czy ubezpieczone zostają ściany, okna, meble, czy może świadczenie zostanie wypłacone tylko wtedy, gdy nasz dom ulegnie uszkodzeniom z powodu szalejących żywiołów. Dobrze by było, gdyby zakres ubezpieczenia obejmował skutki zdarzeń losowych typu pożar, włamanie i rabunek, eksplozja, uderzenie ciężkimi pojazdami w ścianę budynku lub dach (choć to mało prawdopodobne, ale wciąż możliwe), dewastacja w wyniku działań chuliganów, a także osunięcia się gruntu lub lawina. W zależności od tego, jaka jest nasza sytuacja i gdzie znajduje się nasz dom, zakres ubezpieczenia trzeba dobrać tak, aby nie przepłacać za niepotrzebne dodatki – bo przecież osobie mieszkającej na 9. piętrze raczej nie przyda się ubezpieczenie od wybitych szyb lub powodzi.

Okres i suma ubezpieczenia

Na jak długo zawrzeć umowę o ubezpieczenie mieszkania lub domu? Najlepiej na rok – licząc od dnia, w którym ubezpieczyciel włącza swoją odpowiedzialność. Należy jednak pamiętać, że po tym czasie umowa jest automatycznie odnawiana, więc jeśli ubezpieczyciel nie spełnia naszych wymagań lub składki okazały się zbyt wygórowane, to musimy ją rozwiązać.

W przypadku sumy ubezpieczenia zasada jest prosta – im wyższa, tym lepsza. Jednak wysoka suma ubezpieczenia oznacza wysoką składkę, zatem najlepiej znaleźć kompromis pomiędzy naszym budżetem, jaki możemy przeznaczyć na ochronę swojego lokum i sumą odszkodowania, jaką chcielibyśmy uzyskać. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj to, czy ubezpieczamy kawalerkę, czy dwupiętrowy dom jednorodzinny.

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela

Istnieje kilka okoliczności, które mogą zaowocować szkodami w naszym domu, jednak nie dostaniemy za nie z polisy ani złotówki. U większości ubezpieczycieli są to zniszczenia spowodowane mało prawdopodobnymi wybuchami jądrowymi, zamieszkami czy atakami terrorystycznymi, ale również takie, które wynikają z naszego niedbalstwa, na przykład rabunek będący skutkiem zostawienia kluczy w drzwiach mieszkania.

Ubezpieczyciel nie wypłaci nam również świadczenia za kradzież cennych przedmiotów znajdujących się w piwnicy lub na balkonie. Towarzystwa ubezpieczeniowe chronią się w ten sposób przed wyłudzaniem niemałych świadczeń przez nieuczciwych klientów. Z tego właśnie powodu polisa nie pokrywa szkód, które zostały wyrządzone naumyślnie albo są efektem zlekceważenia przepisów przeciwpożarowych lub regulacji budowlanych.

Aby znaleźć najlepsze ubezpieczenie mieszkania i domu, należy kierować się nie tylko opiniami innych i własnym doświadczeniem, ale warto także obiektywnie porównać kilka propozycji ubezpieczycieli i dopiero spośród nich wybrać tę najodpowiedniejszą. Czy oznacza to długie godziny spędzone na przeszukiwaniu ofert? Nie, wystarczy zajrzeć na stronę PADO24, która udostępnia użytkownikom porównywarkę, dzięki której każdy z nas będzie mógł wybrać ochronę dobytku skrojoną na miarę swoich potrzeb. Jeśli czujesz, że Twoja wiedza na temat finansów i ubezpieczeń jest niewielka, to nic straconego. Na PADO24 znajdziesz również ciekawe artykuły pisane nieskomplikowanym językiem, bez bankowego żargonu. Wejdź na PADO24, porównaj, poczytaj i w efekcie zaoszczędź na swoich finansowych wyborach!

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 2