Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Muzeum Zabawek i Zabawy

Kolorowy świat klocków - plakat A3Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na wernisaż wystawy „Kolorowy świat klocków”. Otwarcie odbędzie się w piątek 25 maja 2018 o godz. 17.00.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć 160 zestawów. Najstarsze pochodzą z początku XX wieku, najnowsze z czasów współczesnych. Wystawa prezentuje zbiory klocków z Muzeum Zabawek i Zabawy, a uzupełniają ją eksponaty wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, obiekty pochodzące z prywatnej kolekcji Rodziny Sosenków z Krakowa, oraz zabawki wyprodukowane współcześnie. Wystawa „Kolorowy świat klocków” w dotychczasowej działalności Muzeum Zabawek i Zabawy est najobszerniejszą wystawą prezentującą tylko klocki.
W trakcie wernisażu Patrycja Gonciarz, kuratorka wystawy z Muzeum Zabawek i Zabawy przedstawi najważniejsze informacje dotyczące ekspozycji. Gośćmi specjalnymi będą: Marek Sosenko z Krakowa – kolekcjoner zabawek z Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków, Halina i Marian Suchankowie z Częstochowy – właściciele fabryki zabawek produkującej klocki Marioinex. Marek Sosenko opowie o roli klocków w jego kolekcji.
Wśród najważniejszych obiektów prezentowanych na wystawie są: klocki kamienne z 1910 roku, projekty artystów Stanisława Kurmana i Andrzeja Latosa, klocki „Gnom” nad którymi pracował Stanisław Noakowski – polski architekt, a także szafa klocków konstrukcyjnych związanych z ideami pedagogicznymi Froebla. Wyjątkowym będzie także zestawienie klocków dawnych ze współcześnie produkowanymi m.in. przez firmy Marioinex, Cobi, Meli oraz Kooglo. Na wystawie stanie klockowy duży Trabant, który waży 67 kg, o długości 120 cm i wysokości 48 cm zbudowany z klocków Cobi. Dostępne są miejsca gdzie chętni będą mogli wykazać się własnymi pomysłami budując z dostępnych klocków: 5,5 tys. klocków konstrukcyjnych Meli, także z drewnianych klocków magnetycznych Kooglo oraz konstrukcyjnych wafli – klocków Marioinex.
Wystawa „Kolorowy świat klocków” jest najważniejszym przedsięwzięciem ekspozycyjnym w Muzeum Zabawek i Zabawy w 2018 roku, będzie dostępna przez 1,5 roku. Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyska oraz Wojciech Lubawski – Prezydent Kielc objęli wystawę patronatem honorowym. Wystawa jest też częścią odchodów powstania województwa świętokrzyskiego – 20 lat. Świętokrzyskie to My.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 7