Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Wojewódzki Dom Kultury i Kino “Fenomen” zapraszają od 20 czerwca!

eFenomenw sobotę, 20 czerwca, o godz.19.00, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i kino Fenomen zapraszają na inaugurację swojej działalności z udziałem widowni!

(Ważne! Warunkiem uczestnictwa we wszystkich seansach filmowych jest akceptacja regulaminu kina „Fenomen”, opracowana na potrzeby aktualnie obowiązującego reżimu sanitarnego).

Będzie to pokaz filmu niemego „Karawana” z 1923 roku, jednego z pierwszych westernów w historii kina. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu „Greger Garage”, w składzie: Przemek Greger gitara, Rafał Gęborek trąbka, Paweł Janaszek bas, Kamil Olesiński perkusja.

„Karawana” („The Covered Wagon”) rok produkcji: 1923, światowa premiera 8 września 1924 roku, 98 min. Czarno – biały, niemy.

„Karawana” w reż. Jamesa Cruze’a to pierwszy epicki – zrealizowany z ogromnym rozmachem inscenizacyjnym oraz niezwykłą dbałością o wierność szczegółom – western w dziejach kina. Odtąd temat wędrówek osadników w poszukiwaniu krainy szczęśliwości stanie się jednym z głównych motywów opowieści z Dzikiego Zachodu, a oparta na powieści Emersona Hough „The Covered Wagon” niema „Karawana” często kopiowanym wzorcem. Film Cruze’a należy także uznać za pierwsze wybitne dokonanie w historii gatunku. I nie tylko jego epicki rozmach jest tutaj decydujący (tysiące statystów, czterysta wozów, ogromny jak na owe czasy budżet – kilkaset tysięcy dolarów), a również inne ważne elementy: świetne – niemal paradokumentalne – zdjęcia Karla Browna czy naturalistyczna, pozbawiona nadekspresji – co w kinie niemym było dość rzadkie – gra aktorów. Cruze doskonale wiedział, że kino to przede wszystkim sztuka wizualna i obrazem można doprawdy wiele powiedzieć, co więcej – nawet prowadzić skomplikowaną narrację…

Na portalu www.pik.kielce.pl odbędzie się transmisja online z tego wydarzenia!

Już od niedzieli, 21 czerwca, kino „Fenomen” zaprasza na regularne seanse filmowe: w dn. 21 – 22 czerwca (niedziela, poniedziałek) polecamy film „Sala samobójców. Hejter”, 25 czerwca (czwartek) – bezpłatny pokaz filmu „Kuchnia polska” w ramach przeglądu „Historia w filmie”, w dn. 26 – 29 czerwca (piątek – poniedziałek) polecamy „Marianne i Leonard: słowa miłości” i „Nędznicy”…

Niezależnie od naszych stacjonarnych planów – przypominamy, że od 21 maja kino „Fenomen” oferuje seanse online, wydarzenia filmowe oraz pokazy specjalne na platformie www.mojeekino.pl

Już w najbliższy piątek, 12 czerwca, zapraszamy na niezwykłą tygodniową podróż z najlepszymi dokumentami z festiwalu MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY, które nie trafiły do szerokiej dystrybucji kinowej.

W PROGRAMIE:
12.06; piątek; godz. 20:00 Maya / Matangi / M.I.A
13.06 sobota; godz. 20:00 Zniknięcie mojej matki
14.06; niedziela; godz. 20:00 Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?
15.06, poniedziałek; godz. 20:00 Lo i stało się
16.06; wtorek; godz. 20:00 Ave Satan
17.06; środa; godz. 20:00 Sojalizm
18.06; czwartek; godz. 20:00 Kochankowie i dyktator

Bilety w 15 zł będą dostępne w dniu rozpoczęcia seansu.

A od piątku 3 lipca, ruszają wieczorne seanse filmowe pod rozgwieżdżonym niebem na wewnętrznym dziedzińcu Wojewódzkiego Domu Kultury! Szczegóły wkrótce!

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 6