Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Koncert i gala jubileuszowa na zakończenie obchodów 65-lecia TLiA Kubuś

Premiera, dwie wystawy i koncert
na Jubileusz 65-lecia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

W 2020 roku minęło 65 lat od założenia przez Stefana Karskiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, jednak z powodu pandemii uroczystości jubileuszowe zostały przeniesione na rok 2021.

W ramach obchodów zorganizowano już dwie wystawy i jedną premierę, a przed nami jeszcze Gala Jubileuszowa, która odbędzie się 13 czerwca 2021 r. w Wojewódzkim Domu Kultury. Podczas Gali zaplanowano następujące wydarzenia:

• O godz. 12.00 odbędzie się złożenie kwiatów na grobie Stefana Karskiego, na Cmentarzu Starym w Kielcach, przy ul. Ściegiennego 12, przez delegację złożoną z pracowników TLiA „Kubuś”, Stowarzyszenia Przyjaciół TLiA „Kubuś” oraz władz miasta.

• Od godz. 16.00 w trzech salach na I piętrze (portretowej i dwóch gabinetowych) będzie można obejrzeć wystawę Teatr Stefana Karskiego. Początki, poświęconą Stefanowi Karskiemu i początkowemu okresowi działalności TLiA „Kubuś”, od jego powstania w 1955 r. do końca dyrekcji założyciela w 1973 r. (wstęp wolny).

• O godz. 17.00 w sali widowiskowej rozpocznie się koncert KUBUŚ – ŻELAZNE PIOSENKI, w wykonaniu aktorów kieleckiego teatru lalkowego. Podczas koncertu widzowie usłyszą piosenki zarówno ze starszych, jak i najnowszych przedstawień, np. „Niebieski piesek”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Akademia Pani Beksy”, „Noc żywych zabawek” czy „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, ale w zaskakujących, nowych aranżacjach Wojciecha Lipińskiego (impreza zamknięta).

• O godz. 18.30 zaplanowana jest Uroczystość wręczenia odznaczeń i nagród jubileuszowych pracownikom TLiA „Kubuś” (wykaz w załączonym pliku).

• Podczas gali odbędzie się też aukcja plakatu KUBUŚ – ŻELAZNE PIOSENKI na rzecz kontynuacji leczenia chorej na nowotwór mózgu 3-letniej Hani Terleckiej z Kielc.

Natomiast za nami są już dwa wydarzenia jubileuszowe:
• Wystawa Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem, poświęcona Leszkowi Kołakowskiemu – wybitnemu polskiemu filozofowi. Wystawa była zaproszeniem do świata filozofii, literatury i teatru oraz do spojrzenia na sprawy tego świata z dystansem i przymrużeniem oka. Można ją było oglądać od 28 lutego do 16 maja 2021 r. w Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

• Premiera przedstawienia „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszka Kołakowskiego, w adaptacji i reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejczaka, która odbyła się 19 marca 2021 i weszła na stałe do repertuaru TLiA „Kubuś”.

ORGANIZATORZY:
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach
Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

PATRONAT HONOROWY:
Prezydent Miasta Kielce – Pan Bogdan Wenta
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Wojewoda Świętokrzyski – Pan Zbigniew Koniusz
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Pan Andrzej Bętkowski

PARTNERZY:
Fundacja im. Edwarda Kusztala
Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”
Radio Kielce
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Wodociągi Kieleckie

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 0