Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na “Ludowe Feng Shui”

Feng shui to ogólna nazwa starożytnej chińskiej sztuki aranżacji przestrzeni. W dosłowny tłumaczeniu oznacza wiatr (feng) i woda (shui).W tym znaczeniu sztuka ta, to wykorzystywanie walorów środowiska, by czerpać z niej siłę, moc i energie do tworzenia dobrego, pomyślnego życia. Znalezienie dobrego miejsca do życia przyniesie dobry los, szczęście, długie i zdrowe życie i wszelką pomyślność. Feng shui, pomimo tego, iż kieruje się ściśle określonymi zasadami, do dzisiaj wymyka się jednoznacznej definicji.

Wystawa zorganizowana w Dworku Laszczyków prezentuje ludową wizję świata, w której przestrzeń zawsze była niejednorodna. Dlatego, poprzez szereg zabiegów magicznych, należało ją „oswoić” i okiełznać. Kultura tradycyjna nieustannie wartościuje i klasyfikuje rozmaite obszary. Pewne miejsca są uznawane za szczęśliwe, dobre i pozytywne – natomiast inne oceniane są źle i niepomyślnie. Nasza rodzima, polska kultura ludowa również posiada umiejętność zastosowania wielu ciekawych zabiegów na uczynienie domowej przestrzeni bezpiecznej i szczęśliwej.

Cel ekspozycji to prezentacja bogactwa rozmaitych sposobów sankcjonowania najbliższego otoczenia polskiego chłopa – zagrody, chałupy, budynków gospodarczych i wnętrz mieszkalnych. W świetle tej wiedzy, tytuł wystawy, bezpośrednio nawiązujący do starożytnej chińskiej sztuki feng-shui (właściwa organizacja przestrzeni) dokładnie oddaje charakter i tematykę wystawy.

Ekspozycja przybliża dawny świat wyobrażeń mieszkańców wsi na temat własnej zagrody i chałupy. Autorom wystawy udało się uchwycić i przedstawić wielość oraz różnorodność praktyk, które w istocie odzwierciedlają nieustanną walkę pomiędzy Chaosem i Porządkiem, Bogiem a Diabłem, Dobrem a Złem. Echo tych odwiecznych zmagań odnajdujemy w rytuałach i wierzeniach mitologiach, prawie wielu kultur na całym świecie. Toczą się one również w naszej najbliższej przestrzeni – zatem przekonanie, że wykonując pewne zabiegi możemy mieć wpływ na miejsce, w którym mieszkamy jest uniwersalną cechą kultury.

Ekspozycja udostępniona w Dworku Laszczyków w Kielcach, w dniach od 14 VI do 4 IX 2011 r., przystępnie i czytelnie ujmuje temat ludowych wierzeń i magii od strony antropologicznej, znakomicie popularyzując zagadnienia szeroko rozumianej kultury duchowej dawnej wsi.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 1