Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Na spektakl „Baśnie cygańskie. Romane paramisia” zaprasza Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”

Na spektakl „Baśnie cygańskie. Romane paramisia” zaprasza Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w najbliższą niedzielę, tj. 23 października o godz. 11.00

Przedstawienie wpisuje się w nurt działań teatru, mających na celu przybliżanie młodym widzom różnych kręgów kulturowych.

Spektakl prezentuje 5 opowiadań, pochodzących z jedynego, wydanego w Polsce zbioru autentycznych baśni cygańskich Jana Mirgi. Wywodzący się ze starego cygańskiego rodu Mirga niektóre baśnie wymyślił sam, a niektóre napisał na kanwie opowiadań swojej matki.

To poetyckie opowieści o marzeniach, dążeniu do piękna i walce dobra ze złem, których głównymi bohaterami są przeżywający różne perypetie Romowie. Są to:

- opowieść o tym, skąd się wzięli Romowie,

- o pięknej córce biednego Kowala, która swą dobrocią odczarowała zaklętego w Straszydło Księcia i jego zamienionych w kruki siedmiu braci,

- o tym, jak bogaty Maciej przez nadmierną chciwość stał się parobkiem swego dawnego sługi,

- jak pewien Grajek przywrócił serce księżniczce,

- i jak Noc pokłóciła się z Dniem i odeszła, zabierając ze sobą Sen.

Spektakl pokazuje kulturę Romów we wszystkich jej charakterystycznych przejawach: pieśni, tańca, ubioru, zajęć, profesji i obyczajów, m.in. prezentuje zwyczaj kupowania panny młodej, na którym opiera się pomysł inscenizacyjny przedstawienia.

Spektakl zrealizowany został w planie żywym i lalkowym. Przeznaczony jest dla widzów w każdym wieku.

Przedstawienie prezentowane było w maju tego roku na 13 Międzynarodowym Festiwalu Lalkowym „Złota Iskra” w Kragujevac, Serbia.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 6