Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Szopki na Mikołaja

Otwarcie wystawy szopek 6 grudnia o 12.00 Muzeum Zabawek i Zabawy.
Eksponaty zaprezentowanie na wystawie pt.: „Przybieżeli do Betlejem” pochodzą z kolekcji zbieranej przez małżeństwo artystów Martina i Teresę Bickel ze szwajcarskiego Wildhaus. Zbiór kilkuset świątecznych scenek trafił do Muzeum Zabawek i Zabawy w grudniu 2005 roku. Przekazał je Otto Walser, prezes szwajcarskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Karawane Schweiz”.
Szopki pochodzą z wielu krajów i kontynentów, jednakże w każdej z nich odnajdujemy Świętą Rodzinę: Maryję, Józefa i dzieciątko, stylizowaną zgodnie z obowiązującymi w danym kraju zwyczajami, tradycjami, czasami bardzo odległymi i mało zrozumiałymi. Niektóre wyróżniają się rozmiarem np. (miniaturka w łupinie orzecha), niektóre ciekawym kształtem, tworzywem czy interesującym pomysłem plastycznym. Wiele z nich wykonane jest z naturalnych materiałów: drzew, roślin, kamieni. Są figurki wykonane z hebanu czy bambusa (Afryka), kukurydzy (Węgry). Kształty i aranżacje szopek są również zgodne ze zwyczajami i kulturą kraju, w którym powstały. Poza częścią szopek pochodzących z kolekcji Bickelów zaprezentowane zostaną też szopki spoza kolekcji.
Nieodłącznie ze świętami i szopkami kojarzą się też kolędy. Według tradycji autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu, a ich ojczyzną były Włochy. Do Polski dotarły w XIV wieku. Pierwsza polska kolęda znana z rękopisu z 1424 roku, zaczynała się od słów: „Zdrow bądź krolu anjelski”. Tytułowa „Przybieżeli do Betlejem „ pochodzi z 1631roku.
6. grudnia w trakcie otwarcia Kolendy zaśpiewają uczniowie Małej Akademii Muzycznej w Kielcach, prowadzonej przez Konstantego i Marinę Wileńskich.W dniu św. Mikołaja wszystkie dzieci wchodzą do Muzeum za darmo.

Wystawa trwać będzie od 6 grudnia 2011r. do 29 stycznia 2012 roku.

Mikołajki filmowe

9 bezpłatnych seansów filmowych dla dzieci i młodzieży przygotowało Muzeum Zabawek i Zabawy z okazji Mikołajek (4-9 grudnia 2011). Imprezę zorganizowano przy współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich oraz Kina w Wojewódzkim Domu Kultury.

Świętowanie Mikołajowe zaczynamy 4. grudnia w niedzielę w WDK.
Zapraszamy na film Tajemnica Kwiatu Paproci, to film animowany z 2004 roku w reż. Tadeusza Wilkosza. Film opowiada o dziwnych perypetiach zabawek z przedszkola, które w ciągu przedziwnych wypadków znajdują się w lesie, obcym dla siebie otoczeniu. Widzowie przekonają się czy sobie poradzą z problemami.
Gościem Kina będzie Michał Chołka – aktor, który zdradzi kilka szczegółów jak powstają filmy.

Pozostałe projekcje odbędą się w Muzeum Zabawek i Zabawy. 6. i 7. grudnia zaprezentowane zostaną filmy Tadeusza Wilkosza: Mamo czy kury potrafią mówić? oraz Tajemnica kwiatu paproci.
8. i 9. grudnia zapraszamy także na pokazy Zima w dolinie Muminków oraz Czarne Stopy. Spotkaniom będą towarzyszyły prelekcje odkrywające tajemnice powstawania filmów animowanych oraz aktorskich.
Bezpłatne pokazy odbędą się od 6 do 9 grudnia o godzinach 10 i 13.
Obowiązuje rezerwacja dla grup zorganizowanych tel. 413433706.
Spotkanie w Muzeum Zabawek i Zabawy odbędzie się w ramach programu Polskie Kino Młodego Widza realizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 0