Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Moje czary – wystawa prac plastycznych jedenastoletniego Franka.

Galeria Abrakadabra w Muzeum Zabawek i Zabawy będzie czarować, dzięki twórczości Franka Folgi. Na wystawie będzie można zobaczyć kilkanaście prac o różnorodnej tematyce m. in. scenki rodzajowe, portrety, abstrakcje oraz instalacje. Prace wykonane są w różnej technice, znajdziemy tam akwarele, pastele, tusz, ołówek i kredkę. Ulubionym bohaterem Franka jest Harry Potter, stąd też nazwa wystawy ,,Moje czary”. W pracach Franka często ta postać pojawia się i znika jak przystało na czarodzieja. Uroczyste otwarcie nastąpi 1 lutego o godz. 17.00 w galerii Abrakadabra.

Franek ma 11 lat, od 4 lat uczestniczy w zajęciach plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach. Jego prace są nietypowe, sam dobiera techniki i materiały, w swojej twórczości preferuje własne rozwiązania. Zaczynał od pasteli olejnych i powoli dojrzewał do poważnych technik i dużych formatów, teraz chętnie korzysta z piórka i tuszu. Swoje prace starannie wykańcza, dzięki temu także są wyjątkowe. Franek ma bogaty wewnętrzny świat i potrafi przelewać go na papier – mówi Joanna Biskup-Brykczyńska, nauczyciel plastyk z MDK i dodaje – jest kolorystą.

Wystawa potrwa do 18 marca 2012 roku.

Twórczość bliska sercu Lucyny i Andrzeja Kozłowskich
Wystawę będzie można oglądać w salach Muzeum Zabawek i Zabawy w terminie od 7 lutego do 23 września 2012. Wernisaż 7 lutego o godzinie 12.00.
Nie jest to typowa wystawa ludowa, w trzech salach muzealnych przedstawimy przestrzeń twórczą artystów – mieszkanie oraz pracownię. Na ekspozycji zobaczyć można będzie prace z wszystkich okresów twórczości pana Andrzeja oraz obrazy i wycinanki pani Lucyny.
Wystawę wzbogaci multimedialna prezentacja zdjęć wykonanych w domu, pracowni oraz miejscach przechowywania prac, a także film, w którym państwo Kozłowscy opowiadają o swoim życiu, pasji, pracy.
Andrzej Kozłowski jest rzeźbiarzem, twórcą zabawek, ze sztuką ludową związany od 17. roku życia. Po śmierci rodziców wykonał drewniany krzyżyk. W późniejszym życiu tworzenie dla p. Kozłowskiego było antidotum na smutek albo wyrażeniem szczęśliwych chwil. Rzeźbi z wielką pasją anioły, kapliczki i świętych. Andrzej Kozłowski jest związany z regionem świętokrzyskim. Ulubionym tematem jego prac jest przyroda. Twórczość pana Andrzeja znana jest w kraju i za granicą. Prowadzi szkółkę rzeźbiarską w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bliżynie oraz prelekcje dla dzieci i młodzieży. Na pewno życie i twórczość pana Andrzeja nie wyglądałyby tak, gdyby nie spotkał pani Lucyny, która ma także pokaźny dorobek artystyczny. Pierwsze kroki stawiała jako rzeźbiarka. Jej ulubionym malarskim motywem jest święty Franciszek. Jednak największe osiągnięcia Lucyna Kozłowska ma w dziedzinie sztuki ludowej – wycinankarstwie. Z wycinanką zetknęła się w domu swojej babci. Z profesjonalnymi wycinankarkami spotykała się na kiermaszach i wystawach sztuki ludowej. Sama zaczęła wycinać 17 lat temu, zainspirowana pracami wycinankarki z Bodzentyna – Cecylii Czernikiewicz. W wycinankach znajdują się formy i wzory wynikające z religii, legend, obrzędów świętokrzyskich, dodaje do nich własne wzory.
Ekspozycji towarzyszyć będą dodatkowe spotkania.: 11 lutego w godz. 11.00 – 13.00: „Ukryte w kartce papieru dla miłej sercu osoby” – walentynkowe warsztaty wycinankarskie prowadzone przez Lucynę Kozłowską. W marcu i wrześniu planujemy w Muzeum warsztaty i spotkanie z Andrzejem Kozłowskim

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 2