Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Kiermasz Świąteczny

Serdecznie zapraszamy na Wielkanocny Kiermasz Świąteczny 1 kwietnia 2012 r. do Dworku Laszczyków.
Podczas kiermaszu zostanie otwarta wystawa zatytułowana “Skłoń gałązki drzewo święte…Ludowe symbole czasu Wielkanocy”, autorstwa Leszka Gawlika. Wystawa przypomina genezę i funkcjonowanie najważniejszych symboli czasu Wielkiej Nocy, obecnych w religijności ludowej: symbolika wierzby, jajek i pisanek kojarzonych ze słońcem, nieśmiertelnością i wiecznie odradzającym się cyklem życia. Interesującym tematem pokazanym na wystawie będzie też prezentacja najważniejszych motywów pasyjnych, obecnych zarówno w obrazach dewocyjnych, jak i w pracach współczesnych artystów ludowych. Na ekspozycji będzie można zobaczyć przedstawienia Jezusa Nazareńskiego, Ostatniej Wieczerzy, Chrystusa Ukrzyżowanego Ecce Homo, Upadku pod Krzyżem, oraz Piety.

Zostaną także pokazane zwyczaje wielkanocne min. dotyczące “Lanego Poniedziałku”, który zobrazują drewniane sikawki, cebrzyki, wiaderka używane dawniej w czasie “Dyngusa”. Polewanie wodą miało zapewnić zdrowie i płodność. Dopełnieniem tematyki ekspozycji będzie prezentacja “nowej” symboliki wielkanocnej: pisklę, kurczak i obcego naszej kulturze ludowej “zajączka wielkanocnego”. Miały one związek z początkami i upowszechnieniem na przełomie XIX i XX wieku kart okolicznościowych. Takie karty również będzie można obejrzeć na wystawie. Będzie ona czynna do 20 maja 2012 r. W dniu Kiermaszu Świątecznego wstęp na wystawę będzie bezpłatny.

W Kwietna Niedzielę (1 kwietnia 2012 r.) w Dworku Laszczyków będzie także wyświetlany film etnograficzny “Przed Wielkanocą. Zwyczaje i obrzędy u Lasowiaków”, przygotowany na zlecenie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Tradycyjnie, dziedziniec dworku zamieni się w wielki ludowy jarmark, w którym wezmą udział twórcy ludowi oraz odbędą się pokazy tradycyjnego tworzenia palm wielkanocnych oraz pisania i kraszenia jaj. Koła Gospodyń Wiejskich przygotują smaczne potrawy świąteczne.

Gościem specjalnym Kiermaszu będą “Świętokrzyskie Specyjały” , do których degustacji zaprasza firma “Wir” Łopuszno, sponsor nagród w konkursach, które zostaną wręczone podczas kiermaszu. Sklepy sieci Specyjały Świętokrzyskie należą do istniejących już od ponad 15 lat Zakładów Mięsnych WiR z Łopuszna koło Kielc. Specyjały Świętokrzyskie to najwyższej jakości smakołyki tworzone przez świętokrzyskich producentów

Atrakcją kiermaszu będą żywy osiołek, który przyjedzie do nas z gospodarstwa agroturystycznego Pana Andrzeja Majewskiego z Radkowic oraz wielka drewniana pisanka, na której goście kiermaszu będą mogli składać świąteczne życzenia i ozdabiać ją według własnego pomysłu.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 3