Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Sprzątający spływ kajakowy na Bobrzy

W sobotę kolejna edycja akcji ekologicznej na rzece Bobrzy; tym razem spływ kajakowy ruszy pod hasłem “BOBRZĘ SPRZĄTAMY Z KIELECKIMI WODOCIĄGAMI”. Organizatorzy przekonują, że rzeka zostanie przywrócona naturze i ludziom, bo szansę na to dało unowocześnienie oczyszczalni ścieków w Sitkówce. Dzięki niej w wodzie można już bezpiecznie pływać, poić zwierzęta i organizować kąpieliska. Po sobotniej akcji 10-kilometrowy odcinek Bobrzy poniżej oczyszczalni ma odzyskać blask: uczestnicy spływu będą sprzątać koryto rzeki z wszelkich śmieci i odpadów. Sprzątanie obejmie odcinek od oczyszczalni w Sitkówce do ujścia Bobrzy do Czarnej Nidy w okolicach zbiornika wodnego w Lipowicy. Zbiórka dla chętnych – 12 maja o 10.30 na parkingu przy oczyszczalni.

Warto zaznaczyć, że Bobrza ma obecnie drugą klasę czystości, a trzy lata temu nie mieściła się w żadnej klasie. Według ostatniego zestawienia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska za 2010 rok, tak dobry stan czystości miało tylko 44 spośród 540 przebadanych rzek i odcinków rzek w Polsce. Czystsze, z pierwszą klasą, są jedynie rzeki u źródeł.
Dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków do rzeki nie dostają się już zanieczyszczenia, wyeliminowane zostały związki azotu i fosforu a Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach umorzył wysoką karę nałożoną na Wodociągi Kieleckie za odprowadzanie do rzeki niedostatecznie oczyszczonych ścieków.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 8