Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Zaproszenie na koncert

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

wtorek, 8 maja 2012, godz. 18.30
sala kameralna

RECITAL FORTEPIANOWY
(Koncert kameralny oznaczony symbolem K)

JOANNA TRZECIAK fortepian
ARTUR JAROŃ prowadzenie

Ludwig van BEETHOVEN 6 Wariacji F-dur op. 34
Karol SZYMANOWSKI Szeherezada z: Maski op. 34
Fryderyk CHOPIN 4 Impromptus: As –dur op. 29, Fis-dur op. 36, Ges-dur op. 51, cis-moll op. 66
Fryderk CHOPIN 4 Mazurki op. 68: nr 1 C-dur, nr 2 a-moll, nr 3 F-dur, nr 4 f-moll
Nikolai MIASKOWSKI Sonata nr. 3 c-moll op.19

Z recitalem fortepianowym wystąpi na estradzie Filharmonii Św. znana pianistka Joanna Trzeciak. Artystka była uczennicą prof. Zbigniewa Drzewieckiego, Jana Ekiera i Lwa Wlasenki; ogromny wpływ na kształtowanie jej sylwetki artystycznej miała również wieloletnia współpraca i przyjaźń z prof. Iriną Rumiancewą. Koncertowała z sukcesami na światowych scenach i estradach koncertowych, a jej pianistyczny kunszt, oparty na znakomitej technice i wyobraźni, podziwiano też na wielu renomowanych festiwalach.
Interesująco zestawiony program kameralnego wieczoru obejmuje utwory pięciu kompozytorów. Koncert rozpoczną Wariacje F-dur op. 34 Ludwiga van Beethovena. Wariacje pochodzą z roku 1802 – okresu, gdy wielki twórca IX Symfonii nie miał już złudzeń co do swojej postępującej głuchoty. Dał temu wyraz, jednocześnie deklarując wolę tworzenia i nie poddawania się, w liście do braci, tzw .testamencie heiligenstadzkim z tego samego roku.
Szeherezada to jeden z trzech tytułów cyklu Maski Karola Szymanowskiego. Nie chodzi tu jednak o charakterystykę baśniowej postaci, bowiem organizacją muzycznej materii jest jednak u Szymanowskiego parodia, wyrażająca złożoność natury i charakteru trojga bohaterów, którzy pod maskami ukrywają swe prawdziwe oblicza. Stąd w kompozycji nacechowanej dramatyzmem oraz licznymi kontrastami, dominują brzmienia pełne ekspresji, zestawione ze śpiewną, liryczną melodyką, miejscami o zabarwieniu orientalnym.
W dalszej części wieczoru zaprezentowane zostaną słynne miniatury taneczne – Mazurki – jedne z najbardziej polskich utworów Fryderyka Chopina, a następnie Impromptus, o których Andre Gide wyrażał się z wielkim zachwytem, określając je jako najczarowniejsze w całej twórczości polskiego kompozytora.
Na zakończenie usłyszymy Sonatę c-moll op. 19 Mikołaja Miaskowskiego, rosyjskiego twórcy zmarłego w 1950 roku, ucznia Rimskiego –Korsakowa, którego wychowankiem z kolei był m.in. Aram Chaczaturian.

JOANNA TRZECIAK
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła jako siedmiolatka. W Liceum Muzycznym była najmłodszą uczennicą prof. Z. Drzewieckiego. Studia kontynuowała w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Była wówczas stypendystką Towarzystwa Chopina. W latach 1977-78 otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki na studia w Konserwatorium Moskiewskim w klasie prof. Lwa Wlasenko. Ogromny wpływ na kształtowanie jej sylwetki artystycznej miała wieloletnia współpraca i przyjaźń z prof. Iriną Rumiancewą. Jest laureatką Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1980). W 1987 debiutowała w South Bank w Londynie. W 1988 grała po raz pierwszy w USA i od tego czasu regularnie tam występuje. Wielokrotnie prowadziła wykłady na amerykańskich uniwersytetach. Występowała z recitalami i na koncertach z orkiestrą w większości krajów europejskich, w Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Urugwaju, Izraelu, Egipcie, Kazachstanie, Azerbejdżanie, Turcji i Libanie. Brała udział w międzynarodowych festiwalach: m.in. w Echternach, Flandryjskim, Emilia Romagna Festival, w Nohant, Ljubljanie, Maggio dei Monumenti w Neapolu, Jeux d’Art a Villa d’Este w Tivoli, nad Jeziorem Bodeńskim, Nancyphonie, Sounding Jerusalem, Chopiniana w Buenos Aires, Shabyt w Astanie, w Toledo, Bergamo, Alghero, Antoninie, Toruniu, Busku. Koncertowała w prestiżowych salach koncertowych, m.in.Auditorium Verdi w Mediolanie, Rudolfinum w Pradze, Oratorio di Gonfalone w Rzymie, de Singel w Antwerpii, Monastyrly Palace w Kairze, Yamaha Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Palacio Bolsa w Porto, Teatro Solis w Montevideo, Gateway Theatre Vancouver, Teatro Sao Pedro in Porto Allegre, Teatro Diana w Neapolu, Teatro Juan Bravo in Segovia. Na koncie artystycznym ma nagrania z muzyką Szymanowskiego, Chopina, Hummela i Rachmaninowa. Uhonorowana została odznaką Zasłużony dla kultury Polskiej.

ARTUR JAROŃ
Dyrektor Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach oraz Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, pianista, pedagog.

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
BANK PKO S.A. Mecenas Roku 2011
WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA W KIELCACH
KWIACIARNIA SZAROTKA
HOTEL POD ZŁOTĄ RÓŻĄ
AMBIENTE

Bilety w cenie: normalny – 16 zł, ulgowy – 14 zł. – do nabycia w kasie Filharmonii Św. w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Piątek, 11 maja 2012, godz. 19.00
Sala Koncertowa

DZIEŁA MISTRZÓW
(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

BEATA HALSKA LE MONNIER skrzypce

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

MACIEJ TARNOWSKI dyrygent

Karol SZYMANOWSKI Etiuda b-moll op. 4 nr 3
Piotr CZAJKOWSKI Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
Franz SCHUBERT II Symfonia B-dur

Sponsor: Association des Amis des Solistes de Versailles

Na naszej estradzie zadebiutuje w roli dyrygenta Maciej Tarnowski, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który zmierzy się z – powszechną w tym i i innych zawodach wymagających publicznego pokazania swoich umiejętności – tremą, lecz ten stres będzie podwójny Z jednej strony bowiem młody adept sztuki będzie musiał sprostać oczekiwaniom odbiorców, z drugiej zaś – komisji egzaminacyjnej, złożonej z profesorów szacownej uczelni, jako że to koncert dyplomowy. Wierzymy, że artyście odwagi doda nasza szczególnie „empatyczna” w takich wypadkach publiczność i wspierać go będzie także Orkiestra Filharmonii Św. A ponieważ u jego boku stanie doświadczona solistka, to … wypada nam tylko trzymać kciuki za szczęśliwy finał!
Beata Halska Le Monnier jest znaną i renomowaną skrzypaczką, której przyjazd do Polski był możliwy jedynie dzięki Association des Amis des Solistes de Versailles. Artystka mieszka na stałe w Paryżu; tam studiowała w renomowanej uczelni, a następnie wygrała konkurs, w efekcie czego otrzymała stypendium na studia podyplomowe u Gerarda Pouleta. Koncertowała na największych estradach świata i od pewnego czasu występuje także w duecie z mężem – Bernardem Le Monnier. Jest swoistym ambasadorem muzyki polskiej we Francji, działając w Association Musifleuves oraz w Stowarzyszeniu Polskich Artystów Mużyków w Paryżu jako wiceprezydent.
W jej interpretacji usłyszymy arcydzieło Piotra Czajkowskiego – Koncert skrzypcowy
D-dur op. 35 – niesłychanie trudny technicznie utwór, który jednak pozwala wykonawcy pokazać całą paletę swoich umiejętności. Najbardziej ulubioną częścią filharmonicznych widowni jest cudownie śpiewna i liryczna Canzonetta.
Oprócz tego w programie koncertu znalazły się kompozycje Karola Szymanowskiego i Franza Schuberta.
Cztery etiudy op. 4 dedykowane zostały przyjaciółce ze szkolnych lat Szymanowskiego. Charakterystyczne są tu wpływy Chopina i Skriabina. Najpopularniejsza jest Etiuda b-moll nr 3 z piękną liryczną melodyką.
Na zakończenie tego zapewne bardzo emocjonalnego wieczoru wykonana zostanie II Symfonia B-dur Franza Schuberta – perfekcyjnie opracowane klasyczne dzieło osiemnastoletniego Franza Schuberta.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 7