Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Dziecko bezpieczne na ulicy

Świętokrzyscy policjanci uczulają: im bliżej wakacji, tym więcej wypadków z udziałem najmłodszych. Ciepłe dni skłaniają dzieci do wychodzenia z domu, ale by jazda na rowerze czy zwykłe przejście przez ruchliwą jezdnię nie zakończyło się tragedią, trzeba od najmłodszych lat wpajać zasady bezpieczeństwa.


Policjanci ostrzegają, że najczęstszą przyczyną wypadków w ruchu drogowym z udziałem dzieci jest: nieprawidłowe przechodzenie przez jezdnię, wchodzenie na jezdnię zza przeszkody ( np. zza stojącego samochodu czy autobusu), wybieganie na ulicę, a także przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych i brak kasków podczas jazdy rowerem i na rolkach.


Funkcjonariusze radzą, by rodzice i opiekunowie rozmawiali z dziećmi na temat zachowania się na drodze sugerując, że obdarzamy go zaufaniem i wierzymy, że będzie stosował się do naszych wskazówek. – Starajmy się w dziecku budzić ambicje związane z jego umiejętnością uczestniczenia w ruchu drogowym, znajomością znaków i przepisów ruchu drogowego – podpowiadają mundurowi. – Przebywając z dzieckiem na ulicy, wskazujmy mu prawidłowe zachowania pieszych. Zaobserwowane przez dziecko błędy w postępowaniu pieszych tłumaczmy, starając się wyjaśnić, jakie niebezpieczeństwo grozi na skutek tak nieostrożnego zachowania.


Dbajmy o to, aby dziecko dość wcześnie przyzwyczaić do noszenia elementów odblaskowych zamontowanych przy tornistrze lub przymocowanych do ubranka. Dzięki nim będzie lepiej widoczne dla kierowcy. Pamiętajmy również, że dzieci do lat 12, które nie przekraczają 150 cm wzrostu przewozimy w fotelikach ochronnych. Natomiast dziecko poniżej 12 lat na przednim siedzeniu możemy przewozić tylko w foteliku ochronnym.


Zanim pozwolimy wyjechać rowerem czy rolkami w teren, nauczmy dziecko zasad bezpiecznej jazdy:


1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,


2. W czasie jazdy używaj kasku,


3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz,


4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów,


5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów,


6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z posesji i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu,


7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu,


8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty,


9. Nigdy nie ścinaj zakrętów,


10. W czasie jazdy zawsze uważaj!


Przypomnijmy dziecku co powinien pieszy:


1. Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię – czyli najpierw patrzymy w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo


2. Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych – pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się nagle w miejscu!


3. Nie wchodzić na jezdnię zza pojazdu (szczególnie dotyczy to autobusu w rejonie przystanków) bądź innej dużej przeszkody


4. Nie wbiegać na jezdnię, tylko spokojnie wchodzić na przejście dla pieszych


5. Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby


6. Przekraczać jezdnię tylko w miejscach do tego dozwolonych, a nie tam gdzie „mamy na to ochotę”

7. Pod żadnym pozorem nie wolno przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego.


Pamiętajmy także, że pieszy, który idzie po lewej stronie jezdni musi ustąpić miejsca pojazdom nadjeżdżającym z kierunku przeciwnego. Także pieszy idący po drodze przeznaczonej dla rowerów musi ustąpić miejsca nadjeżdżającym rowerzystom (nie dotyczy to osób niepełnosprawnych).

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 6