Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Powiaty uaktywnią niepełnosprawnych?

Samorządy włączą się aktywniej w aktywizacje społeczną osób niepełnosprawnych. Takie efekty ma przynieść porozumienia dotyczące programu „Aktywny samorząd”, jakie ze starostami zawarł świętokrzyski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem programu ma być wyeliminowanie lub przynajmniej zmniejszenie barier, jakie ograniczają beneficjentom pomocy społecznej udział w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.


Porozumienia zawarło 14 powiatów, które będą przyjmowały wnioski osób niepełnosprawnych dotyczące dofinansowania m. in. do zakupu wózka o napędzie elektrycznym, specjalistycznego sprzętu komputerowego, urządzeń lektorskich i brajlowskich, pomocy w uzyskaniu prawa jazdy oraz utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (chodzi np. o opłaty za pobyt dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku lub przedszkolu).

Środki, jakie na zadanie otrzymają powiaty, będzie zależało od liczby niepełnosprawnych mieszkańców i zgłoszonych przez nich wniosków. W całym kraju program PFRONu opiewa w tym roku na 115 mln zł.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 4