Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Ojciec WIśniewski o Polsce i Kościele

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na spotkanie z ojcem Ludwikiem Wiśniewskim, które odbędzie się dziś (5 czerwca) w Kieleckim Centrum Kultury (Mała Scena, początek g. 18). Będzie to już kolejne wydarzenie z cyklu „Jaka Polska? Jaki Kościół?”. Spotkanie poprowadzi prezes Stowarzyszenia Bogdan Białek.


Ludwik Wiśniewski jest dominikaninem. Od kilkudziesięciu lat związany jest z duszpasterstwem akademickim. Na przełomie lat. 60 i 70 pracował w Gdańsku, później w Lublinie – organizował wówczas spotkania młodzieży z katolickimi intelektualistami, między innymi z Tadeuszem Mazowieckiem czy Stefanem Kisielewskim. Od początku współpracował z kształtującą się wtedy w Polsce opozycją demokratyczną – Komitetem Obrony Robotników oraz Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1976 roku publicznie krytykował Edwarda Gierka. Odegrał istotną rolę w powstaniu Ruchu Młodej Polski – konserwatywnego antykomunistycznego środowiska z Gdańska skupionego wokół Aleksandra Halla.


W stanie wojennym ojciec Wiśniewski organizował pomoc dla osób represjonowanych. W pierwszej połowie lat 90. mieszkał i prowadził działalność duszpasterską w Leningradzie (Petresburgu). W ostatnich latach stało się o o. Wiśniewskim głośno w mediach za sprawą listu, jaki skierował on do nuncjusza apostolskiego abp. Celestina Migliore. W piśmie tym skrytykował między innymi zachowania niektórych biskupów oskarżając ich o antysemityzm i ksenofobię, a zwłaszcza zaangażowanie polityczne po stronie o. Tadeusza Rydzyka.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 1