Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

‘Przez sztukę do Boga’

Blisko 300 wystawców z 13 krajów Europy prezentuje się w Kielcach na XII Wystawie Sacroexpo. Przedstawiają oni ofertę towarów potrzebnych do budowy i wyposażenia kościołów oraz sprawnego funkcjonowania parafii. Gościem tegorocznej wystawy był ks. kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który podkreślił, że przez piękno kultury i sztuki można chwalić Pana Boga.

- Cieszę się, że wystawa SacroExpo zaistniała w Kielcach. Jest to mocny głos, który idzie w świat – mówił podczas otwarcia targów ks. bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej.


Na wystawie prezentują się m.in. producenci szat i naczyń liturgicznych, ikon, obrazów, rzeźb religijnych, mebli kościelnych. Nie brak też książek. Na wystawienniczych stoiskach czeka także ciekawa oferta biur podróży.


Targi Sacroexpo są jedynym miejscem na świecie, gdzie przyznawany jest medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. Nowością tegorocznej edycji jest rozszerzenie formuły nagrody na skalę europejską. To zaszczytne wyróżnienie otrzymali dwaj artyści sceny polskiej i światowej: Ennio Morricone oraz zmarły w piątek Stefan Stuligrosz. Ennio Moriccone został wyróżniony za „geniusz tworzenia kameralności nacechowanej liryzmem i prostotą przez wydobywanie dźwięków, które kocha cały świat”. Natomiast Stefan Stuligrosz otrzymał medal „za optymizm i konsekwencję na drodze do wolności dusz”. Koncert, podczas którego zostanie wręczony medal odbędzie się 29 września w Targach Kielce.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 3