Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Święto Kielc

Dziś wieczorem zacznie sie Święto Kielc. W tym roku bawimy się pod hasłem “Magiczny weekend w Kielcach”. Organizatorzy otworzą tradycyjnie kilkadziesiąt scen artystycznych; poza muzykami i tancerzami, pokażą się aktorzy, kabareciarze, sportowcy i pasjonaci, a pierwsze damy polskiej piosenki zjadą tradycyjnie na koncert Sabat Czarownic na Kadzielni.


Zaczniemy koncertem inauguracyjnym „Szkoła muzyczna swojemu miastu” (29 czerwca, godz. 18-tej w PSM im. L. Różyckiego). Tutaj wręczone zostaną tego wieczora nagrody dla zasłużonych w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2011 rok.


Następnie w ramach Białej Nocy można będzie śmiało pukać do wszystkich instytucji kultury, teatrów (w „Żeromskim” zaplanowano otwartą próbę czytania sztuki współczesnej), muzeów, galerii, bibliotek (w WBP – nocne spotkanie z książką zabytkową i koncert poezji śpiewanej), archiwum państwowego i filharmonii, otworzą się też podwoje najświeższych jednostek: Centrum Geoedukacji i Wzgórza Zamkowego (tutaj niezwykłe ciekawostki dla miłośników geologii i historii, m.in. podróż do wnętrza ziemi i nocne życie kwatery partyzanckiej) . – Nowością będzie też koncert i musical w ekumenicznej Świątyni Pokoju przy Sienkiewicza 1 – zaprasza kielczan Teresa Wołczyk-Rosołowska, dyr. Domu Kultury Zameczek, koordynator tegorocznego Święta Kielc.


30 czerwca i 1 lipca planowane są koncerty na licznych scenach w śródmieściu. Na Rynku rozgości się DK Zameczek z młodymi, utalentowanymi piosenkarzami i tancerzami, po czym wystąpi tu pierwsza z gwiazd tegorocznego Święta – Agnieszka Chylińska z zespołem.
- Miłośnikom jazzu polecamy sobotnią wizytę na Placu Artystów, ciekawym występu kapeli Staśka Wielanka – na mostku nad Silnicą – dodaje Krzysztof Tworogowski z kieleckiego magistratu.


Plac Literatów w sobotę i niedzielę będzie należał do najmłodszych, a właściwie całe rodziny zapraszają tu Muzeum Zabaw i Zabawek, teatr „Kubuś” i Muzeum Historii Kielc. zaplanowano m.in. warsztaty gry na bębnach, występ kataryniarzy, zajęcia plastyczne i przedstawienia; festyn rodzinny będzie się odbywał też w sobotę w Parku Miejskim. W niedzielę ta scena rozrusza się jeszcze bardziej. Kielecki Teatr Tańca pokaże spektakle „Niemen” oraz „Jazz Dance Back and Forth”, do tańca będą zachęcać nawet osoby poruszające się po parkiecie na wózkach inwalidzkich, a kielczanie będą tu mogli przećwiczyć kroki samby.


Dla odmiany, lekcję zumby zaproponuje nam portal e-vive, który swoją scenę rozstawi na mostku nad Silnicą. Poza aerobikiem w tanecznym rytmie będzie tu jeszcze więcej ciekawostek dla zdrowia i urody, a ambasadorką tej wyjątkowo atrakcyjnej sceny stanie się Katarzyna Cerekwicka. Ale będzie to jednocześnie być może najbardziej emocjonujący punkt na naszej trasie, ponieważ organizatorzy zapowiadają bicie rekordu Guinessa (jeśli pogoda pozwoli – w rzucaniu papierowymi samolocikami, albo w bierkach), wizytę piłkarzy Vive Targów Kielce, a i dla miłośników gry wyobraźni coś się znajdzie: przychodzimy z lekturą na wymianę książek.


W niedzielę już od 16-tej na Placu Artystów koncerty i występ gwiazd: zagra Clezmer;s, DeSalt, Pozytywka i Ambulans. Atrakcji nie braknie też w Domu Środowisk Twórczych (Wołosatki i Carrantouhill), w WDK (świat owadów i „Nosferatu”), ukłon w stronę miłośników zwierząt również w sobotę na Stadionie Leśnym (kraina pięknych koni) oraz na boisku przy Kusocińskiego (wystawa psów rasowych); dla odmiany – sportowcy odnajdą się przy parkingu Centrum czy na strzelnicy klubu Snajper.

Świętowaniu towarzyszy Jarmark Świętokrzyski, który zostanie wzbogacony o jarmark sztuki i dziedzictwa kulinarnego.

W sobotę wieczorem w amfiteatrze na Kadzielni kolejny zlot największych gwiazd polskiej sceny rozrywkowej, czyli „Sabat Czarownic”.– Wystąpi Maryla Rodowicz, zespół Lady Pank, Edyta Górniak, będzie Andrzej Piaseczny, IRA, Urszula , będzie też duża niespodzianka – zapowiada Jacek Kowalczyk, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej. Niestety, niewielu kielczan zobaczy to widowisko na żywo (show ma promować świętokrzyskie, dlatego połowa z wejściówek trafi do gości spoza regionu), ale na Rynku ma zostać ustawiony telebim. Zostanie nam jeszcze transmisja w telewizyjnej Dwójce.


Wstęp na imprezy podczas tegorocznego Święta Kielc jest darmowy, ale w miejscach, gdzie jest ograniczona liczba miejsc, konieczne będzie postaranie się wcześniej o zaproszenie. Szczegółowy wykaz imprez znajdziemy na stronie internetowej www.zameczek-kielce.pl/

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 4