Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Ostrożnie z psami!

Świętokrzyscy policjanci apelują – bądźmy ostrożni w kontaktach z psami! Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w niedzielę wieczorem na jednej z posesji w gminie Bieliny. 6- letnia dziewczynka podeszła z miską jedzenia do psa, aby go nakarmić, a ten rzucił się na nią, dotkliwie gryząc po całym ciele. Na pomoc przybiegł ojciec dziewczynki, który aby oswobodzić dziecko musiał uśmiercić czworonoga.
Dziewczynka została przetransportowana do szpitala w Kielcach, a następnie śmigłowcem do szpitala w Krakowie, gdzie pozostała na dalszym leczeniu.


Policjanci, a także lekarze weterynarii uczulają, że pies podobnie jak człowiek ma swoje nastroje; może tez mieć złe doświadczenia w kontaktach z ludźmi, ale też rozdrażnienie zwierzęcia może powodować brak odpowiedniej opieki w czasie upałów.


Szczególną ostrożność należy zachować, gdy jest to pies bezpański. W kontaktach z psami należy unikać wszystkich gestów, które on mógłby zrozumieć jako atak lub zagrożenie. Dlatego nie każdy pies potrafi się bawić w aportowanie, ponieważ dla niektórych uniesienie patyka nad głowę może się kojarzyć z biciem.

Nie wolno patrzeć się psu prosto w oczy, ponieważ on odbiera to jako wyzwanie na pojedynek. Także nie powinniśmy przeszkadzać psu w trakcie jedzenia, gdyż dla niego jest to znak, że ktoś chce mu je zabrać. W trakcie zabawy z psem należy zachować szczególną ostrożność.
Pamiętajmy, aby dzieci bawiły się z czworonogami zawsze w obecności dorosłych.

Nigdy nie uciekajmy przed psem. Pies widzący biegnącą osobę uważa to za rozpoczęcie polowania. Kiedy znajdziemy się w takiej niebezpiecznej sytuacji należy stanąć spokojnie, schować twarz w dłonie i udawać posąg. Pies obwącha i pójdzie.


Pamiętajmy również, aby szczególną uwagę zwrócić na zwierzęta, którymi się opiekujemy. Zgodnie z obowiązującą ustawą, wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu, może być potraktowane jako znęcanie się nad nimi.


Często zapominamy o swoich czworonogach, pozostawiając je np. w zamkniętym pojeździe na parkingu lub przywiązując do ogrodzeń. Pozostawione bez opieki nawet na kilka minut, są narażone na przegrzanie się. Ponadto rozdrażnione stwarzają zagrożenie dla osób postronnych.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 4