Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Wernisaż wystaw: „Książka zabawka – wczoraj i dziś” oraz „Opowieści”

Od 18 września 2012 roku zapraszamy do Muzeum Zabawek i Zabawy na składającą się z dwóch części wystawę poświęconą książce.
Wernisaż wystaw: „Książka zabawka – wczoraj i dziś” oraz „Opowieści” odbędzie się 18 września 2012 r. o godz. 17.00.
„Książka zabawka – wczoraj i dziś”
Na wystawie zaprezentujemy dawne i współczesne wydawnictwa z pogranicza książki i zabawki. Rozkładane, stworzone przez inżynierów papieru dzieła, wydawnictwa dźwiękowe, z ruchomymi częściami, grami, wycinankami, zagadkami czy efektami w technice 3D to tylko część z różnorodnych pomysłów i rozwiązań.
Na wystawie „Książka zabawka – wczoraj i dziś” przedstawimy znajdujące się w polskich zbiorach najwcześniejsze wydawnictwa tego typu, takie jak: Assarmot, zabawę historyczną w kostki ułożoną dla dzieci przez autorkę Pamiątki po dobrej matce z roku 1851 (I wydanie 1829 r.), Z dziejów polskich – zabawę historyczną w sposobie loterii ułożoną przez Józefa Gackiego z roku 1827, Theater = Bilderbuch. Vier Scenen für das Kinderherz (reprint niemieckiego wydawnictwa z roku 1851) oraz książki z okresu międzywojennego.
Popularne wydawnictwa z lat 60./80. XX w. – tzw. „pop-upy” Czecha Vojtĕcha Kubašty, bajki moskiewskiego wydawnictwa „Małysz” – to kolejny element wystawy. Przypomnimy również polskie edycje z elementami do zabawy (wycinanki, układanki, malowanki) autorstwa m.in. Marii Dunin-Wąsowicz.
Prezentujemy również, niedostępne w Polsce, najlepsze współczesne książki przestrzenne autorstwa: Jana Pieńkowskiego, Polaka tworzącego w Anglii, Roberta Sabudy czy Davida A. Cartera. To trójwymiarowe konstrukcje wykorzystujące mechanizm otwierania zgiętej kartki papieru, pełne zaskakujących kompozycji dzieła sztuki, nie tylko dla dzieci!
W sali obok pokażemy współczesne książki zabawki. Wiele z nich to tłumaczenia najciekawszych edycji obcojęzycznych z tej dziedziny. Ale zaczynają się pojawiać polskie wydawnictwa, wartościowe pod względem treściowym i wzorniczym. To, co (naszym zdaniem) godne odnotowania, udostępnimy dzieciom do oglądania i zabawy.
Wystawa potrwa do końca roku.
Wystawa ze zbiorów: Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz osób prywatnych.
Współpraca: Wydawnictwo „Debit”, Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski oraz „Egmont Polska”.
„Opowieści”
W muzealnej Galerii „Abrakadabra” zagoszczą unikatowe książki i obiekty artystyczne autorstwa Katarzyny Szpilkowskiej – absolwentki łódzkiej ASP, ilustratorki, artystki wielokrotnie nagradzanej za swoje prace, uczestniczki wystaw książki artystycznej w kraju i za granicą.
Wystawie (wrzesień-listopad 2012 r.) towarzyszyć będą warsztaty plastyczne prowadzone przez autorkę prac.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 0