Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Akademia Polskiego Filmu w Kielcach

23 października 2012 o godz. 17.00 rusza w Kielcach II edycja Akademii Polskiego Filmu
Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego. Powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy z Filmoteką Narodową. Konsultantem naukowym, współtwórcą i autorem programu Akademii Polskiego Filmu jest
dr Rafał Marszałek. Kielce są piątym miastem (po Warszawie, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu), w którym realizowany jest projekt.
Pomysłodawczynią APF w Kielcach jest prof. UJK Barbara Gierszewska – filmoznawca, która jest konsultantem naukowym akademii. Opiekunem naukowym semestru I jest dr Monika Bator z UJK w Kielcach, za koordynację projektu odpowiada mgr Jarosław Skulski – kierownik kina WDK.
Na program APF składa się ponad 90 filmów, które będzie można obejrzeć w kinie WDK w ciągu najbliższych dwóch lat. Filmy obrazują dorobek polskiego kina fabularnego w szerokim spektrum nazwisk, gatunków i tematów. Podstawą ich wyboru były dopełniające się kryteria: rangi osiągnięć i poszukiwań artystycznych oraz szczególnie życzliwego przyjęcia przez widownię. Chronologiczna konstrukcja programu ułatwia poznanie tendencji dominujących w danym okresie i kierunków rozwojowych. Akademia Polskiego Filmu adresowana jest przede wszystkim do studentów – uzupełnia humanistyczne programy wyższych uczelni.
Wykłady w ramach Akademii Polskiego Filmu do projekcji wybranych arcydzieł sztuki kinematograficznej są uznawane jako zajęcia fakultatywne obowiązkowe w wielu polskich uczelniach; w Kielcach przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Wykładowcami są profesorowie i doktorzy z wielu uniwersytetów z całej Polski oraz kieleccy filmoznawcy popularyzujący film polski. Zajęcia prowadzone są przez znawców danego tematu.
W I semestrze APF w Kielcach dwanaście wykładów do dwudziestu pięciu filmów poprowadzą: prof. Barbara Lena Gierszewska, prof. Marta Meducka, prof. Janusz Detka, dr Monika Bator (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. Alicja Helman (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), prof. Alina Madej i dr Ewelina Konieczna z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mgr Roman Włodek z Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, dr Marian Guzek z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr Józef Gębski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dr Natasza Korczarowska z Uniwersytetu Łódzkiego i mgr Jarosław Skulski (WDK).
Zajęcia APF odbywają się raz w tygodniu w wybrane wtorki o godz. 17.00 w kinie WDK w Kielcach; składają się z godzinnego wykładu, projekcji filmów oraz spotkania z twórcami.
Bezpłatny wstęp na zajęcia proponujemy również gimnazjalistom i licealistom, a także nauczycielom prowadzących w swoich szkołach zajęcia Filmoteki Szkolnej.
Zapraszamy także Seniorów (emerytów i rencistów).
Ograniczona pula karnetów jest do odebrania w kasie kina WDK.

Strony projektu:

www.akademiapolskiegofilmu.pl

http://www.filmotekaszkolna.pl

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 4