Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

WIECZORY FILMOWE W FILHARMONII

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Środa, 24 października 2012, godz. 18.30
Sala Koncertowa

WIECZORY FILMOWE W FILHARMONII
(Impreza oznaczona symbolem P – Projekcja)

DO WIDZENIA, DO JUTRA
Projekcja filmu w reżyserii JANUSZA MORGENSTERNA
z muzyką KRZYSZTOFA KOMEDY

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Reżyseria: JANUSZ MORGENSTERN
Scenariusz: ZBIGNIEW CYBULSKI, BOGUMIŁ KOBIELA, WILHELM MACH
Zdjęcia: Jan Laskowski
Muzyka: Krzysztof Komeda
Obsada: Teresa Tuszyńska, Zbigniew Cybulski, Roman Polański, Jacek Fedorowicz, Władysław Kowalski, Barbara Horawianka, Krzysztof Komeda i inni
Premiera: 25 maja 1960
Produkcja: Polska
Czas trwania: 1 godz. 20 min.

Debiut reżyserski Janusza Morgensterna, uhonorowany m.in. nagrodą w Stratford w 1961. Współscenarzystą jest – obok B. Kobieli i W. Macha – Zbigniew Cybulski, zarazem odtwórca głównej roli. Stąd w filmie wiele wątków z życiorysu aktora. Historia miłości posłużyła do opowiedzenia o teatrzykach i kabaretach okresu PRL-u.

JAROSŁAW SKULSKI
Absolwent filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracuje w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (Dział Edukacji Filmowej i Działalności Filmowej).

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
HELEN DORON Early English
WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA W KIELCACH
AMBIENTE
KWIACIARNIA SZAROTKA
HOTEL POD ZŁOTĄ RÓŻĄ

Bilety w cenie: 10 zł. do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

Piątek, 26 pażdziernika 2012, godz. 19.00
Sala Koncertowa

BARWY ROMANTYZMU
(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

RAFAŁ KWIATKOWSKI wiolonczela

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

PIOTR WIJATKOWSKI dyrygent

Bartosz KOWALSKI Symonia nr 2 Dies irae (pierwsze wykonanie w Kielcach)
Piotr CZAJKOWSKI Wariacje na temat rococo op. 33
Franz SCHUBERT Symfonia nr 4 c-moll Tragiczna

Wykonania i prawykonania utworów Bartosza Kowalskiego w sezonie 2012/13 odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca
„Kompozytor-rezydent”.

W tegorocznym sezonie Filharmonia Świętokrzyska – jako jedna z piętnastu instytucji – wzięła udział w programie Instytutu Muzyki i Tańca “Kompozytor-Rezydent”. Nasz projekt zyskał duże uznanie komisji konkursowej złożonej z ekspertów rekomendowanych przez Związek Kompozytorów Polskich, co zaowocowało otrzymaniem dotacji i zaproszeniem do realizacji przedsięwzięcia. Polega to na tym, że Filharmonia zamawia u kompozytora (w tym przypadku Bartosza Kowalskiego) zupełnie nowy utwór oraz ma obowiązek zaprezentować dwa inne jego autorstwa (my postanowiliśmy wykonać trzy!). Tak więc światowa premiera zamówionego dzieła, którym jest koncert saksofonowy pt. Gniew wiatru, odbędzie się podczas Świętokrzyskich Dni Muzyki, a pierwszym utworem Bartosza Kowalskiego, jaki zaprezentujemy już na najbliższym koncercie, będzie dotąd nie wykonywana w Kielcach Symfonia nr 2 Dier irae. Symfonia powstała w 2006 roku i parę miesięcy później została nagrodzona pierwszym miejscem na Konkursie Kompozytorskim im. G. Fitelberga towarzyszącym ostatniemu Międzynarodowemu Konkursowi dla Dyrygentów.
Piotr Czajkowski to kompozytor często goszczący na filharmonicznych estradach –utwory tego twórcy z pełnym liryzmu tematem miłości zaskarbiły sobie uwielbienie słuchaczy. W jego repertuarze koncertowym na wiolonczelę i orkiestrę ważne miejsce zajmują Wariacje na temat rokoko op. 33. Skomponowane w 1876 roku, mają w sobie tak typowe dla ich twórcy połączenie rozlewnej melodyki z dramatycznymi epizodami, eksponują też możliwości brzmieniowe i wirtuozowskie instrumentu solowego. Dzieło to poznamy w interpretacji Rafała Kwiatkowskiego, laureata m.in. Paszportu Polityki z 1999 za imponującą technikę i ciągłe doskonalenie wcześnie osiągniętej klasy mistrzowskiej gry na wiolonczeli. Jednak solistyczną karierę na światowych estradach artysta rozpoczął dzięki błyskotliwym sukcesom na międzynarodowych konkursach: w Viňa del Mar w Chile – 1996, Lubljanie, Lipsku i Kuhmo (Finlandia) – 1998, Nowym Jorku – 1999 oraz na Konkursie Paulo Cello w Helsinkach – 2002.
W Symfonii Tragicznej Schuberta, którą wykonamy na zakończenie muzycznego wieczoru, trudno doszukać się jakiś żałobnych rysów, być może została tak nazwana przez kompozytora ze względu na tonację mollową. Dzieło przepojone romantyczno-tajemniczą atmosferą ma jednak wymowę optymistyczną.
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygować będzie Piotr Wijatkowski – długoletni dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej (do 2011), dyrygent, pedagog i kompozytor muzyki teatralnej. W 2008 roku wystąpił w roli dyrygenta w filmie fabularnym Wiosna 1941 (reż. Uri Barbash), zrealizowanym w koprodukcji polsko-izraelskiej.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 8