Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

MUZYKA NA HALLOWEEN

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Wtorek, 30 października 2012, godz. 18.30
Sala Koncertowa

MUZYKA NA HALLOWEEN
(Koncert kameralny oznaczony symbolem K)

CORO MISTO DA BEIRA INTERIOR /Portugalia/
LUÍS CIPRIANO /Postugalia/ dyrygent

W programie m.in.: Edward ELGAR Ave verum corpus, Wolfgang Amadeus MOZART Ave verum corpus K. 618, Charles GOUNOD Ave verum, Anton BRUCKNER Locus iste, Vexilla regis prudeunt

W wigilię Wszystkich Świętych nasi goście z Portugalii postarają się stworzyć … międzynarodowy klimat spotkania. Zatem szczypta halloween zakamuflowana w spirituel i gospel i sporo najwspanialszej klasyki (Gounod, Mozart, Bruckner) do zadumy.

CHÓR MIESZANY BEIRA INTERIOR Z PORTUGALII
Zespół został założony w 1989 w małym mieście Covilhã, w samym centrum Portugalii (Beira Interior), z inicjatywy Luísa Cipriano. Składa się z 30. chórzystów, którzy wykonują utwory o różnej tematyce – od scared do fado. Ich pierwszy występ miał miejsce 3 lutego 1990 w jednym z lokalnych kościołów. W 1996 chór przyłączył się do stowarzyszenia Associação Cultural da Beira Interior, również w mieście Covilhã, i odtąd występował na terenie całej Portugalii, a także zapraszany był na tournée, m.in. po Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Luksemburgu. Palestynie, Norwegii, Portoryko, Izraelu, Czechach, Korei Płd., Szwajcarii, Danii, Austrii, Chorwacji, Słowacji.
W 1998 chór wziął udział w wydarzeniu pt. „Międzynarodowy Tydzień Muzyki” w Luksemburgu w towarzystwie orkiestry skupiającej młodych ludzi z całej Europy pod dyrekcją maestra Richarda Hortiena. Chórzyści śpiewali uroczystą Mszę Świętej Cecylii C. Gounoda. W 2000 wystąpili w Betlejem, gdzie zaprezentowali się podczas Oratorium Świątecznego, aby uczcić 2000. rocznicę narodzin Jezusa Chrystusa.
Zespół jest laureatem konkursu im. Roberta Schumanna w Zwickau – 2001, srebrny medal; „Olympics Choirs” w Korei Płd., 2002, dwa brązowe medale; 11. Międzynarodowego Konkursu w Budapeszcie, 2007, dwa srebrne medale i jeden złoty; Międzynarodowego Konkursu w Wenecji, 2009, srebrny i złoty medal; w Anton Bruckner w Linz, 2011, srebrny i złoty medal. Uhonorowany został także Dyplomem Zasług Kulturalnych wręczonym przez Radę Miasta Montalvan na Uniwersytecie Carabobo w 2001. Na koncie artystycznym chór ma kilkanaście nagrań, ostatnio wydał płytę z muzyką fado.

LUIS CIPRIANO
Kompozytor, dyrygent, pedagog, przewodniczący Stowarzyszenia ds. Kultury Beira Interior w mieście Covilhã; specjalista ds. chórów podczas Międzynarodowego Tygodnia Muzyki w Luksemburgu; członek Światowej Rady Chóralnej. Był założycielem i dyrygentem Perkusyjnej Grupy Kameralnej, Chóru Żeńskiego Schola Cantorum oraz Chóru Camerata Castelo Branco. Obecnie prowadzi Chór Mieszany Beira Interior z miasta Covilhã, Orkiestrę Klasyczną Beira Interior i dwa chóry młodzieżowe. Zajmuje się także nauczaniem muzyki w szkole Gardunha w Fundão.
Komponuje utwory chóralne i orkiestrowe: 8 Mszy Brevis, Oda do Covilhã, Requiem, Oratorium świąteczne Betlejem 2000, Oratorium świąteczne, dwie symfonie, ścieżki dźwiękowe; utwory a capella dla chórów: 18 utworów sakralnych, 15 utworów świeckich, instrumentalna muzyka kameralna; dwa poematy symfoniczne; pedagogiczne utwory do gry na perkusji dla dzieci.
W 1991 otrzymał pierwsze miejsce w komponowaniu podczas wydarzenia Niepodległość Portugalska – Społeczeństwo Historyczne. W latach 1992-2005 brał udział jako kompozytor i dyrygent orkiestrowy podczas Międzynarodowego Tygodnia Muzyki w Luksemburgu. Bardzo ceni sobie to, iż Papież Jan Paweł II osobiście otrzymał jego partie liturgiczne na rzecz Biblioteki Watykańskiej w 1998 roku, a także to, że został wybrany przez Palestynę do skomponowania Oratorium Świątecznego w celu uczczenia 2000. rocznicy narodzin Chrystusa.
W swoim dossier ma również nagrania płyt z chóralną muzyką symfoniczną oraz a capella

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA W KIELCACH
AMBIENTE
HELEN DOREN – Early English
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety w cenie: normalny – 16 zł, ulgowy – 14 zł. – do nabycia w kasie Filharmonii Św. w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 2