Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Gmina zarządzi śmieciami

Gmina Kielce przygotowuje się do wprowadzenia nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi. W myśl nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, 1 lipca 2013 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące odbioru śmieci. Podstawową zmianą jest to, że właścicielem śmieci staje się gmina. I to ona staje się odpowiedzialna za zorganizowanie odbioru odpadów od mieszkańców i pobranie za to opłaty.


Metoda obliczenia należności będzie identyczna dla wszystkich. Mieszkańcy w ramach jednej opłaty będą mogli pozbyć się wszystkich śmieci pod warunkiem, że umieszczą je w pojemnikach. Dobra wiadomość dla ekologów: dzięki zbiórce selektywnej odpadów będzie szansa na zmniejszenie rachunków. Funkcjonować będą również gminne punkty odpadów problemowych (gdzie będzie można oddać np. opony samochodowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny lub odpady zielone).


Sposób naliczania opłat od mieszkańców Kielc ma zostać ustalony przez gminę do końca tego roku. Znowelizowana ustawa daje do wyboru jedną z czterech metod. Opłata może być naliczana od liczby osób zamieszkujących mieszkanie czy dom, od jego powierzchni, ilości zużytej wody lub od gospodarstwa domowego.
Ostateczne decyzje co do wyboru metody zostaną podjęte z początkiem grudnia po konsultacjach z mieszkańcamimiasta.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 5