Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Integracja na kryzys?

W budżecie województwa świętokrzyskiego na nowy rok nie ma środków na budowę nowego szpitalika dziecięcego w Kielcach. Marszałek bierze pod uwagę możliwość połączenia szpitali podległych samorządowi.


Pracownicy szpitalika alarmują: nie pozwólmy zniszczyć Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitalika Dziecięcego w Kielcach. W liście otwartym lekarze, pielęgniarki i personel laborantów zaprotestowali przeciwko planom podziału placówki. W myśl jednego z wariantów integracji placówek w pierwszej kolejności przeniesione mają zostać ze szpitalika oddziały chirurgii dziecięcej i intensywnej terapii. „To pomysł skandaliczny, dla profesjonalistów medycznych nie do przyjęcia” – alarmują pracownicy. Według nich zaburzy to proces diagnozowania i leczenia dzieci i w prostej drodze prowadzi do zniszczenia dorobku i likwidacji placówki, która i tak przeżywa regres technologiczny i personalny, a jedyną nadzieją były plany budowy nowej siedziby.


To jest próba wypracowania optymalnego rozwiązania dla naszych świętokrzyskich szpitali, bo przyznaję, że być może po raz pierwszy patrzymy holistycznie na placówki – przekonuje Jarubas. – Perspektywa tego, że w przypadku dalszego generowania strat przez nasze szpitale, bardzo boli budżet województwa. Nie ma możliwości, żebyśmy bezrefleksyjnie przejmowali straty naszych szpitali, musimy tez pomyślec o ich większej współpracy , być może pod jednym szyldem, ale nie chcę uprzedzac informacji.

- Rozmawiamy jeszcze z firmami, konsorcjami budowlano-bankowymi o możliwości formuły partnerstwa publiczno-prywatnego, ta możliwość jest otwarta. Ale w budżecie nie ma pieniędzy które można na ten cel wprost wyłożyć.
Trzy lat temu, kiedy zlecaliśmy ten projekt, były inne warunki tworzenia budżetu, wtedy po stronie dochodów na stole było kilkadziesiąt milionów więcej, a dzisiaj tych pieniędzy nie ma, to budżet nie jest tą przestrzenią, w której marszalek może swoje marzenia realizować, musimy to bardzo mocno ważyć – dodaje marszałek.


Marszałek informuje, że do końca roku powstaną opracowania, które wskażą rekomendowane rozwiązania, jeśli chodzi o przyszłe struktury.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj




Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 1