Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Ferie w Muzeum

Ferie 2013: w 10 dni dookoła świata

W co bawią się dzieci z Meksyku, a w co w Afryce? Czy łatwo jest zbudować igloo? Jak rzucić bumerangiem, aby nie wrócił, a jak z kartki i patyczka wykonać prawdziwe teatralne lalki? Przyjdź na zimowe ferie poświęcone różnym kulturom „W 10 dni dookoła świata” w Muzeum Dialogu Kultur i poznaj odpowiedź.
Trzygodzinne zajęcia odbędą się od poniedziałku do piątku w godz. 10-13. Początek już 14 stycznia! Podczas warsztatów dzieci wykonają zabawki i ozdoby, poznają legendy i mity z różnych stron świata, będą brać udział w konkursach i rozwiązywać rebusy. W planach są m.in. wspólne wykonanie koralikowego krokodyla, słomkowej żyrafy i skandynawskiego pająka, indiańskiego pióropusza czy piniaty, zabawa w chiński teatr cieni, budowa papierowego igloo, hinduskiego bączka oraz wiele innych atrakcji. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Szczegółowy program ferii:

Warsztaty „W 10 dni dookoła świata” przybliżające różne kultury, kraje i legendy

14.01.2013 – Aztek w sombrero – tradycyjne ozdoby i zabawki meksykańskie
15.01.2013 – Naturalnie, jak w Skandynawii – duńskie skrzaty i fińskie pająki
16.01.2013 – Zielone Wzgórza Afryki – paciorkowe ozdoby, gry i zabawy afrykańskich dzieci
17.01.2013 – W cieniu Chińczyka – chiński teatr cieni
18.01.2013 – Potomkowie faraonów i zagadki Sfinksa
21.01.2013 – Wróć z bumerangiem – poznaj kangury i Aborygenów
22.01.2013 – Być jak czerwonoskóry, czyli zabawy w wigwamie
23.01.2013 – W hinduskiej kropce.
24.01.2013 – Czy w igloo jest zimno? – Eskimosi – naród północy
25.01.2013 – Świat na opak, czyli wenecki karnawał.

Na warsztaty obowiązują zapisy. Rezerwacje przyjmowane są drogą e-mailową: dialog@mnki.pl lub telefonicznie 41 344 60 96 (od poniedziałku do środy w godz. 7.30 – 15.30, czwartek-piątek w godz. 11-19). Wstęp 5 zł od osoby.

Gramy w Orkiestrze!

Chcesz poznać estońskie animacje lub nauczyć się wycinanki wykonanej przez Hansa Christiana Andersena? A może jeszcze nie widziałeś Muzeum Dialogu Kultur, nowego oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach lub widziałeś, ale zastanawiasz się ile sprzętu komputerowego obsługuje wystawę? Przyjdź do nas w niedzielę – poznasz Muzeum Dialogu Kultur od kuchni, a przy okazji wesprzesz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Najmłodszy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach po raz pierwszy gra w Orkiestrze Owsiaka. W muzealnej sali konferencyjnej przez cały dzień można oglądać filmy animowane z Estonii. Kilkanaście kilkuminutowych odcinków dwóch popularnych w Estonii i niezwykle zabawnych animowanych bajek dla dzieci opowiada o kilkuletniej dziewczynce Miriam. Druga seria poświęcona jest marchewce, o którą w każdym odcinku walczą bałwan i zajączek. Filmy możemy prezentować dzięki uprzejmości Ambasady Estonii.

W sali edukacyjnej w godz. 10-18 można będzie się nauczyć wyplatania papierowego serduszka, które wymyślił Hans Christian Andersen. Najbardziej znany baśniopisarz na świecie w wolnych chwilach zajmował się wycinankami. Jedną z nich – królową serc ze skrzydłami – będzie można wyciąć dzięki przygotowanym szablonom. Maluchy będą też mogły wykonać koralikowe serduszka na specjalnych drucikach. Na ambitnych czekają inne zadania: koralikowy anioł lub serce origami ze specjalną kieszonką.

W tych samych godzinach będzie można zwiedzać także Muzeum Dialogu Kultur. Po wystawach oprowadzać będą pracownicy oddziału. Uchylimy także rąbka tajemnicy pokazując komputerowe zaplecze licznych monitorów, ekranów i rzutników.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Liczymy na datki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy do puszki, która stać będzie w holu Muzeum Dialogu Kultur przy Rynku.

Kształt czasu z Izraela

Jest bezwzględny i płynie nieubłaganie. Nie da się go okiełznać, a przez wieki człowiek nauczył się jedynie go mierzyć, wykorzystywać, a czasami marnotrawić. Czas, bo o nim mowa, przez swoją wszechobecność fascynuje filozofów, naukowców i artystów. Jak wyobraża sobie ten nieodłączny składnik naszej egzystencji współczesny izraelski artysta Muli Ben Sasson, przekonamy się już we wtorek 15 stycznia.

Dwadzieścia najnowszych i prezentowanych po raz pierwszy w Polsce prac izraelskiego artysty można będzie obejrzeć na wystawie If time watched the clock – Kształt czasu w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Prace wykonane są z ciętej laserowo stali nierdzewnej i aluminium, do których artysta dołącza ręcznie wygięte druty i fragmenty metalu. Dominującym motywem tych jubilerskich, ażurowych rzeźb jest okrąg, jako symbol cyklicznego czasu mitycznego. Artysta łączy je z wahadłami, fragmentami metalu przypominającymi wskazówki, liniami wyznaczającymi m.in. konstelacje gwiazd, tak ważnych w pomiarze czasu. Prace przypominają mityczne zwierzęta, dziecięce zabawki, urządzenia do mierzenia czasu czy przyrządy astronomiczne. Pokazują czas historyczny, linearny, czyli przemijanie, skonfrontowany z cyklicznym i niezmiennym czasem mitycznym.

Profesor Muli Ben Sasson kieruje Wydziałem Ceramiki i Szkła w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel w Jerozolimie. Jest kuratorem wystaw, naukowcem i projektantem doskonale znanym w Izraelu i na świecie. W swojej artystycznej karierze zaprojektował i zrealizował m. in. wystawę (we współpracy z Antysemickim Centrum Profilaktyki w Berlinie) Współczesny antysemityzm w Niemczech prezentowaną w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, która następnie przez kilka lat była pokazywana w różnych miejscach w Niemczech.
Jest kuratorem i pomysłodawcą wystaw, które reprezentowały sztukę z Izraela na świecie. Ponadto pracował przy takich projektach, jak: centrum informatyczne The Learning Center w Yad Vashem, centrum dla zwiedzających na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, centra dla zwiedzających w firmach korzystających z nowych technologii. Dba o właściwą lokalizację w przestrzeni miejskiej Izraela plenerowych rzeźb. W swoich pracach artysta często podejmuje tematykę tożsamości, czasu i miejsca. Jego dzieła były prezentowane w muzeach i galeriach oraz na indywidualnych i zbiorowych wystawach w Izraelu i na świecie.

Kuratorem wystawy jest artysta ceramik Marek Cecuła. Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu Ambasady Izraela oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela.

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 15 stycznia o godz. 18. Ekspozycję będzie można oglądać do 3 marca.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj




Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 2