Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Premiery KINA MOSKWA

„ZA WZGÓRZAMI” w kinie od 22 marca

Cristian Mungiu w charakterystycznym dla siebie naturalistycznym stylu przygląda się współczesnej rumuńskiej prowincji. Opowiada historię dwóch młodych dziewczyn Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach niewidzenia. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego wiejskiego środowiska i zabrać ze sobą do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka na promie. Jej determinacja, podsycana dawną miłością do przyjaciółki i rodzącą się na nowo namiętnością, przechodzi w szaleństwo, przez mieszkańców klasztoru uznane za opętanie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy irracjonalne zachowanie dziewczyny wynika z podszeptów szatana, desperackich prób ratowania złamanego serca, czy z rozpaczliwego buntu wobec niesprawiedliwości świata.
Inspiracją dla scenariusza filmu były oparte na faktach książki dziennikarki BBC World w Bukareszcie, Tatiany Niculescu Bran. Spovedanie la Tanacu (Deadly Confession) to opis głośnego „przypadku Tanacu” z 2005 roku – historia młodej zakonnicy, która zmarła na skutek egzorcyzmów, jakim została poddana przez wiejskiego księdza i cztery zakonnice. W Cartea Judecătorilor (The Book of the Judges), podążająca za tematem, Bran opowiada o procesie księdza, przeprowadzającego egzorcyzmy w 2007 roku.
Niezapomniane kreacje aktorskie stworzyły w Za wzgórzami nagrodzone w Cannes, filmowe debiutantki: Cristina Flutur (Alina) jest aktorką Teatru Narodowego „Radu Stanca” w Sibiu, Cosmina Stratan (Voichita) – telewizyjną reporterką i dziennikarką, piszącą m.in. dla „Opinia Studențească”, gdzie 15 lat wcześniej swój pierwszy tekst opublikował Cristian Mungiu. W postać księdza wcielił się Valeriu Andriuță, aktor i reżyser teatralny i filmowy, od lat współpracujący z Mungiu, wystąpił w jego krótkich metrażach i w pełnometrażowym debiucie Zachód (2002). Matkę Przełożoną zagrała Dana Tapalagǎ, aktorka teatralna o charakterystycznym, rozpoznawalnym głosie, który wykorzystuje także w dubbingu i reklamie.
produkcja: Belgia, Francja, Rumunia , 2012
czas trwania: 150 min.
reżyseria: Cristian Mungiu
scenariusz: Cristian Mungiu
strona oficjalna: http://www.filmweb.pl/video/trailer/nr+1-30082

„ŚWIĘTA CZWÓRCA” PREMIERA od 5 kwietnia
Dwaj elektrycy, Ondra i Vitek, otrzymują pracę na jednej z karaibskich wysp, gdzie huragan zniszczył linie wysokiego napięcia. Są przyjaciółmi i sąsiadami. Ich żony lubią się, a nastoletni synowie Ondry chodzą z córkami Vitka. Krótko mówiąc, żyją w nieustającej idylli, na której cieniem kładzie się jedna, jedyna rzecz – nudne życie seksualne. Gdy przeznaczenie rzuca im rękawicę w postaci propozycji pracy za granicą, mężczyźni podejmują wyzwanie i zabierają na Karaiby swoje żony. I to właśnie w owym egzotycznym raju wymyślają plan, który na zawsze odmieni ich życie seksualne.
Siłą Hrebejka zawsze było to, że nawet absurdalne, odjechane fabularne pomysły miały u niego mocny realistyczny rys. I tak jest w „Świętej czwórcy”: „swingową” receptę na związek reżyser rozwija tak sprawnie, że konsekwentnie zagłusza istotny detal – oglądamy bajkę. Tyle że uroczą i przewrotną…
produkcja: Czechy , 2012
czas trwania: 78 min.
reżyseria: Jan Hřebejk
scenariusz: Michal Viewegh

„KWARTET” w kinie od 12 kwietnia

„Kwartet” to brytyjski komediodramat w reżyserii znanego aktora, Dustina Hoffmana. Dzieło powstało na podstawie sztuki o tym samym tytule autorstwa sir Ronalda Harwooda (“Pianista”). Muzykę skomponował Kle Savidge, a za produkcję odpowiadają Finola Dwyer i Stewart Mackinnon. Obraz prezentowany był na festiwalach w Toronto i Londynie, gdzie spotkał się z przychylną reakcją widzów i krytyków. “Kwartet” opowiada o mieszkańcach domu opieki dla emerytowanych gwiazd opery. Reggie, Wilf i Cissy każdego roku organizują koncert z okazji rocznicy urodzin Verdiego, zbierając w ten sposób pieniądze na utrzymanie domu. Pewnego dnia do przybytku wprowadza się Jean, była żona Reggiego, która, choć zgrywa diwę, odmawia udziału w koncercie. W rolach głównych w filmie zagrali: Maggie Smith jako Jean Horton, Tom Courtenay – Reginald “Reg”, Pauline Collins – Cecily “Cissy”, Billy Connolly – Wilfred “Wilf”, Michael Gambon – Cedric Livingstone, Luke Newberry – Simon, Sheridan Smith – Dr. Lucy Cogan, Jumayn Hunter – Joey, Eline Powell – Angelique.

produkcja: Wielka Brytania , 2012
czas trwania: 98 min.
reżyseria: Dustin Hoffman
obsada: Billy Connolly, Maggie Smith, Michael Gambon

„SUGAR MAN” w kinie od 12 kwietnia!!! w Kielcach tego jeszcze nie grali:)
Laureat Nagrody Publiczności na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles, Melbourne.
Uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym… nikt nie słyszał.
Pod koniec lat 60. w jednym z barów w Detroit dwóch uznanych producentów muzycznych usłyszało nieznanego piosenkarza o wielkim talencie. Nagrali z nim album, licząc że z miejsca stanie się gwiazdą. Jednak płyta okazała się fiaskiem: nie chciał jej kupować dosłownie nikt. Piosenkarz wkrótce zniknął bez śladu, jeśli nie liczyć plotki o jego przedziwnym samobójstwie podczas koncertu.
Kilka lat później pirackie kopie jego płyty trafiły do podzielonej apartheidem Południowej Afryki.W ciągu dwóch dekad odniosły tam niewiarygodny sukces, bijąc rekordy sprzedaży Elvisa Presley’ a i Rolling Stonesów, choć sam piosenkarz nigdy się o tym nie dowiedział. Dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odkryć, co naprawdę stało się z ich idolem i bohaterem. Śledztwo zaprowadziło ich do prawdy bardziej niezwykłej, niż wszystkie mity krążące wokół artysty znanego jako Rodriguez. Ten film to opowieść o jego niezwykłych losach, a tak że o nadziei,inspiracji i potędze muzyki.
W kinie od 12 do 25 kwietnia!!!

produkcja: Szwecja, Wielka Brytania , 2012
czas trwania: 85 min.
reżyseria: Malik Bendjelloul
scenariusz: Malik Bendjelloul

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 5