Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

INAUGURACJA V MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PIANISTYCZNEGO IM. MAURYCEGO MOSZKOWSKIEGO w KIELCACH

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Piątek, 10 maja 2013, godz. 19.00
Sala Koncertowa

„Per aspera ad astra”

Pod honorowym patronatem
Wojewody Świętokrzyskiego oraz Prezydenta Miasta Kielce

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem A – abonamentowy)

Pianiści:
PIERLUIGI CAMICIA /Włochy/
MONIKA SIKORSKA-WOJTACHA
MICHEL BOURDONCLE /Francja/
JAROSŁAW DRZEWIECKI
EDWARD WOLANIN
WALDEMAR WOJTAL

ORKIESTRA KAMERALNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

JACEK ROGALA – dyrygent

Wolfgang Amadeus MOZART:

Koncert fortepianowy Es-dur KV 271
Koncert fortepianowy nr 10 na dwa fortepiany Es-dur KV 365 (316a)
Koncert fortepianowy nr 7 na trzy fortepiany F-dur KV 242

Niemałe emocje czekają nas podczas majowego koncertu, a zasadniczym powodem jest zabudowa estrady, na której kolejno pojawiać się będą na początku jeden, następnie dwa, a nawet trzy fortepiany. Będzie to duże wyzwanie nie tylko dla artystów, ale także dla naszych służb, przyzwyczajonych co prawda do wielkiego instrumentarium, lecz trzy fortepiany na estradzie – to jednak rzadkość. Interesująco zapowiada się w związku z tym sam program wypełniony dziełami jednego kompozytora, muzycznego geniusza wszech czasów – Wolfganga Amadeusa Mozarta. Kompozytor pozostawił 27 koncertów fortepianowych, i mimo że komponowanie przychodziło mu z wielką łatwością (znana jest anegdota, że Mozart tworzył swoje utwory szybciej, niż jakikolwiek kopista mógł je przepisać!), to większość z nich wznosi się na szczyty mistrzostwa. Wszystkie są trzyczęściowe, przy czym części środkowe występują w tempie andante. My wysłuchamy Koncertu Es-dur KV 271, numeru 10 Es-dur KV 365 na dwa fortepiany oraz numeru 7 F-gur KV 242 na trzy fortepiany.
Jak to zabrzmi: zwielokrotniony głos fortepianu z towarzyszeniem orkiestry – przekonamy się już w piątek. Przy fortepianach zasiądą wytrawni pianiści: znani i cenieni, a o ich talencie kielecka publiczność miała okazję przekonać się podczas inauguracji IV edycji Konkursu.
Konkurs organizowany jest co dwa lata (pierwszy miał miejsce w 2005 roku). przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach oraz Filharmonię Świętokrzyską, w tym roku dołączył także Departament Szkolnictwa Artystycznego MKiDN. Jego głównym celem jest promowanie utalentowanych młodych wykonawców.
W konkursie udział biorą uczniowie klas VI szkół muzycznych I st. i klas I – V szkół muzycznych II st. w trzech kategoriach wiekowych, a także ich odpowiednicy w szkołach za granicą. Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności, a ocenia je jury pod przewodnictwem Jarosława Drzewieckiego (przewidywane są po trzy nagrody i po trzy wyróżnienia w grupach oraz nagrody specjalne).
Uroczysty koncert laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, połączony z wręczeniem nagród, tradycyjnie odbędzie się w siedzibie Filharmonii podczas koncertu abonamentowego – 17 maja.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 3 + 7