Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

WIECZORY FILMOWE W FILHARMONII

filharmonia2 Piątek, 9 sierpnia 2013, godz. 18.30
Sala Koncertowa

LATO W FILHARMONII

WIECZORY FILMOWE W FILHARMONII

HAIR
projekcja filmu w reżyserii MILOŠA FORMANA

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Reżyseria: Miloš Forman
Scenariusz: Michael Weller
Zdjęcia: Miroslav Ondřiček
Obsada: John Savage, Treat Williams, Beverly D’Angelo, Annie Golden, Dorsey Wright i in.
Premiera: 14 marca 1979 (świat), 31 lipca 2009 (Polska)
Produkcja: USA, RFN
Gatunek: musical
Czas trwania: 2 godz. 1 min.

Kiedy Miloš Forman rozpoczął zdjęcia do swojego nowego filmu mówiono, że historia, którą chce opowiedzieć, jest już mocno przestarzała, bowiem świat kolorowych dzieci-kwiatów dawno przeminął, a ich ideały legły na śmietniku historii. A jednak… Ten swoisty manifest przeciwko wojnie czeskiego pacyfisty nie tylko oparł się próbie czasu, ale jest wciąż aktualny, jak niestety aktualne są wojny, nienawiść, bezwzględna walka o pieniądze.
Twórca Amadeusza uwielbia konfrontacje: fabułę konstruuje na zasadzie kontrastu – z jednej strony absolutny luz i radość, reprezentowane przez długowłosych nastolatków, z drugiej przaśność dominującego stylu życia, skórzane fotele, w których starsze pokolenie zajęte jest liczeniem mamony. Nie trzeba wielkiej spostrzegawczości, by wiedzieć, że sympatia reżysera jest po stronie kontrkultury, że bliższa jest mu formacja młodzieżowa i jej poglądy wyznawane z przysługującą wiekowi beztroską i naiwnością. Ale w końcu bohater, coraz bardziej bogatszy w doświadczenia, dojrzewa i … nadal przyjmuje za swoje – przyjaźń, miłość, pokój – wszystko to są wciąż wartości uniwersalne. Lecz nie chodzi już o wojnę w Wietnamie, tu chodzi o każdą wojnę i każdy narzucony porządek.
Zrealizowany w konwencji musicalowej film pozwala poruszać istotne problemy bez zadęcia i niepotrzebnego patosu fałszującego obraz. Natomiast wspaniała muzyka i piosenki, z których wiele stało się największymi przebojami słuchanymi do dziś oraz mistrzowska choreografia, to największe atuty tej ekranizacji, dzięki którym po latach powraca się do czwórki bohaterów z Nowego Jorku z prawdziwą przyjemnością.

Bilety w cenie: 10 zł. – do nabycia w kasie Filharmonii poniedziałek – czwartek w godz. od 11.00 do 17.00 oraz w piątek od 14.00 do rozpoczęcia imprezy.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 6