Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

AKADEMIA MELOMANA

filharmonia2FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
zaprasza:

Czwartek, 20 marca 2014, godz. 18.00
Sala Koncertowa

AKADEMIA MELOMANA

FANTAZJA ROMANTYCZNA

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem M – abonamentowy)

BARTOSZ BRYŁA skrzypce
MICHAŁ BRYŁA altówka

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

RAFAŁ KŁOCZKO dyrygent
BEATA MŁYNARCZYK słowo o muzyce

Bedřich SMETANA Poemat symfoniczny Wełtawa z cyklu Moja Ojczyzna
Arthur BENJAMIN Fantazja romantyczna na skrzypce, altówkę i orkiestrę (pierwsze wykonanie w Kielcach)
Georges BIZET Arlezjanka, suita nr 2

Poemat Moja Ojczyzna, który Bedřich Smetana pisał u schyłku swego życia, zmagając się z postępującą głuchotą, miał dla Czechów w czasie II wojny światowej i okresu stalinizmu podobne znaczenie, jak Potop dla Polaków w mrocznych dniach niewoli. Nasi sąsiedzi czerpali stąd dumę i siłę do trwania w oporze przeciwko najeźdźcy. Wełtawa – drugi, najbardziej popularny spośród sześciu utworów tego cyklu, jest szczególnie lubiany przez filharmoniczną publiczność za urokliwy i śpiewny temat, powracający kilkakrotnie w przebiegu dzieła.

W pięknych tematach trzyczęściowej Fantazji Arthura Benjamina z pewnością kryje się niejedna romantyczna opowieść. Koncertujące skrzypce i altówka uroczo dialogują na tle po mistrzowsku zinstrumentowanego akompaniamentu orkiestry. Dzieło powstało w 1936 roku na zamówienie słynnego altowiolisty Lionela Tertisa. W Filharmonii Świętokrzyskiej usłyszymy je po raz pierwszy w Kielcach w wykonaniu skrzypka Bartosza Bryły i altowiolisty Michała Bryły, prywatnie – ojca i syna – duetu, chętnie zapraszanego do wielu prestiżowych sal koncertowych..

II Suita z Arlezjanki – cieszące się niebywałym powodzeniem od momentu powstania malarskie dzieło wielkiego melodysty i kolorysty, jak określano Georgesa Bizeta, , zakończy nasz niezwykle emocjonalny – za sprawą wszystkich zaplanowanych utworów – muzyczny wieczór.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi młody i utalentowany dyrygent, także kompozytor, teoretyk muzyki i organizator wydarzeń kulturalnych – Rafał Kłoczko.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 7