Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

WOLFGANG AMADEUS MOZART DON GIOVANNI Spektakl operowy

filharmonia2Piątek, 14 marca 2014, godz. 19.00
Sala Koncertowa

WOLFGANG AMADEUS MOZART

DON GIOVANNI

Spektakl operowy

(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem T – specjalny)

OBSADA:        HUBERT ZAPIÓR Don Giovanni
PAWEŁ CZEKAŁA Komandor
KAROLINA CIWIS Donna Anna
EMIL ŁAWECKI Don Ottavio
AERAN KIM Donna Elwira
PAWEŁ KONIK Leporello
JASIN RAMMAL Masetto
JULIA SZPROCH Zerlina

RYSZARD CIEŚLA reżyseria
KAMILA MICHALAK asystent reżysera
KAROLINA FANDREJEWSKA scenografia
ALEKSANDRA DZIUROSZ choreografia i ruch sceniczny

MONIKA KOLASIŃSKA klawesyn

CHÓR INSTYUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ
UNIWERSYTETU JANA KOCHANOWSKIEGO
TERESA ROMAŃSKA przygotowanie chóru

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
KRZYSZTOF JAKUB KOZAKIEWICZ asystent dyrygenta

Jest coś niesamowitego w postaci Don Juana, coś co niemal od 400 lat fascynuje twórców literatury, muzyki, a nawet filmu, poświęcających zuchwałemu libertynowi swoje dzieła. Historia na wpół legendarnego sewilskiego szlachcica – uwodziciela zainspirowała również i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Mozart tworzył operę w ogromnym pośpiechu – teatr w Pradze, który utwór zamówił, zafascynowany uprzednio Weselem Figara, dał kompozytorowi mało czasu. Dzieło powstało w 8 miesięcy na przełomie 1786-87 roku, sama uwertura – w ostatnią noc przed premierą. Autorem libretta był – jak w przypadku wielu oper Mozarta – Lorenzo da Ponte. Don Giovanniego przyjęto w Pradze z wielkim entuzjazmem.
Kanwę opery stanowią miłosne perypetie tytułowego bohatera. Mozart w rękopisie nadał dziełu przydomek opera buffa, jednak elementy lekkiej i pogodnej komedii przeplatają się tu z wątkiem dramatycznym, pełnym napięcia i grozy. Młody przystojny szlachcic beztrosko pędzi życie, uwodząc i porzucając kolejne kobiety, dopuszcza się oszustw, a nawet zabójstwa. Jest pyszny i zadufany w sobie, swoje prawa stawia ponad obowiązujące normy i nawet spotkanie z duchem swej ofiary – Komandorem, jak również wizja wiecznego potępienia w piekielnych czeluściach, nie powodują zmiany jego postawy.
Postaci naszkicowane przez da Pontego są pełne życia; librecista wykazał się głęboką znajomością ludzkiej natury. Genialna muzyka Mozarta doskonale koresponduje z rysem psychologicznym bohaterów. „Don Giovanni” – uznawany za jedno z najwybitniejszych dzieł Mozarta – do dziś jest często wykonywany i nagrywany przez najwybitniejszych dyrygentów i zespoły operowe całego świata.
Publiczność kielecka będzie miała rzadką okazję zobaczyć to piękne dzieło w pełnej krasie – w obsadzie złożonej z młodych i utalentowanych artystów, wyreżyserowane przez znanego już u nas Ryszarda Cieślę (Cosi fan tutte w lutym!) – solisty Teatru Wielkiego w Warszawie, którego pasją od pewnego czasu stała się reżyseria spektakli i widowisk telewizyjnych, z orkiestrą w kanale i chórem na scenie
Spektakl trwa ok. 2 godz. 30 min. (w tym przerwa).
Bilety w cenie: 35-normalny, 30-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.
Niedziela, 16 marca 2014, godz. 11.00
Sala Koncertowa

KONCERT FAMILIJNY

SŁOWOŚWIATY – KĄPIELE W SŁOWACH, DŹWIĘKACH I OBRAZACH
Muzyka i słowa: JAREK KORDACZUK

(Koncert dla dzieci od lat 7 oznaczony symbolem F – familijny)

BASIA RADUSZKIEWICZ śpiew
JAKUB ZGAS ŻMIJOWSKI beatbox

Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej PROFORMA:

MAŁGORZATA WAWRUK sopran, JUSTYNA FANDREJEWSKA alt,
MARCIN WAWRUK tenor, MARCIN MAJDECKI bas

Zespół Instrumentalny Filharmonii Świętokrzyskiej
JAREK KORDACZUK dyrygent

ADAM SMOCZYŃSKI wizualizacje multimedialne

Taka sobie piosenka – przepis na nieudaną piosenkę
Dobranoc Romeo – bel canto z Verony
Leśna opowieść – ilustrowana muzycznie wyprawa do babci Jagi
Pierwszy element – polifoniczny spór czterech żywiołów
Mrówka – pseudohiphopowy opis pseudo-dramatycznego zdarzenia
kÓTra OGdzina – „kubistyczna” gra pokręconych zegarów
Syntagram – elektroniczne manipulacje i kontrolowane improwizacje

W koncercie multimedialnym wystąpią artyści związani z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, którzy specjalizują się w popularyzacji kultury wśród młodych odbiorców. Kielecka premiera tego widowiska z udziałem muzyków Filharmonii przybliży najmłodszym mieszkańcom regionu różne gatunki i style muzyczne sprzężone z elementami wizualnymi. Wszystko to w niezwykłej formie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (multimedia).
Koncert powstał w czerwcu 2013 na zamówienie Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu do programu 19. Biennale Sztuki dla Dziecka.
Jarek Kordaczuk – kompozytor, posługując się współczesnym i zrozumiałym językiem muzycznym, nadaje słowom najróżniejsze formy: piosenki poetyckiej, arii operowej, monofonii ornamentalnej i polifonii modalnej, hip-hopu, muzyki ilustracyjnej i eksperymentalnej gry słownej, czy wreszcie czegoś, co można by nazwać mianem social network music. Niczym demiurg kreuje wielobarwne muzyczne Słowoświaty. Występuje tu nie tylko w roli kompozytora, ale także autora tekstów wszystkich piosenek, dyrygenta oraz przewodnika po Słowoświatach.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 1