Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Światowy Dzień Sztuki 15 kwietnia

sieciSztuka, podstawowy składnik kultury. Jeden z zasadniczych sposobów uzewnętrzniania zdolności twórczych człowieka – zespół świadomych działań ludzkich, w wyniku których powstaje przedmiot estetyczny (np. obraz, rzeźba, budowla, film, utwór sceniczny bądź muzyczny), określany mianem dzieła lub dzieła sztuki. Zakres znaczeniowy pojęcia sztuki zmieniał się w ciągu stuleci.

Współczesne definicje dopatrują się jej cech swoistych w różnych właściwościach wewnętrznych dzieł, w intencjach artysty, w oddziaływaniu sztuki na odbiorcę. Do bardziej interesujących należy definicja sformułowana przez W. Tatarkiewicza, wg której sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, konstruowaniem form bądź wyrażaniem przeżyć, pod warunkiem, że efekt tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania zdolny jest zachwycać, wzruszać lub wstrząsać.

U podstaw źródeł dzieła leży wizja twórcza mająca charakter najzupełniej osobisty, sztuka, bowiem nie jest odzwierciedleniem świata, lecz jego wyrazem.
Dawno minęły te czasy, kiedy sztuka zamknięta była w galeriach i muzeach, na świecie wyszła ona na ulice i cieszy się sporym zainteresowaniem. Warto brać przykład z krajów skandynawskich, gdzie design jest na wysokim poziomie, a sztuka sprzyja mieszkańcom.

15 kwietnia przypada ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI w związku z tym zapraszamy mieszkańców Kielc do udziału w happeningu artystycznym
SIECI SZTUKI. Wspólnie będziemy budować instalacje na placu przy Galerii Wieża Sztuki od godziny 16.

Organizatorzy:
Instytut Sztuk Pięknych UJK oraz Galeria Wieża Sztuki

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 1