Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

FILMOWE SUPERCZWARTKI MAJ 2014R. – CZESKIE KINO

kolaFILMOWE SUPERCZWARTKI
MAJ 2014r. – CZESKIE KINO
CENA 10 ZŁ
8.05.2014 “KOLA”
Nagrodzona Oscarem wzruszająca i zabawna opowieść o przyjaźni pewnego muzyka z pięcioletnim chłopcem. Praga, ostatnie lata socjalizmu. Frantisek Louka, 55 letni wiolonczelista i lekkoduch, którego przed laty wyrzucono z filharmonii, zarabia na życie grą w domach pogrzebowych i kościołach. Maluje również złote litery na nagrobnych tablicach, ale i tak ciągle brakuje mu pieniędzy. Kiedy więc kolega proponuje mu zawarcie fikcyjnego małżeństwa z bogatą Rosjanką, Louka bez większych oporów zgadza się płatny ślub. Nadieżda, która okazuje się młoda i bardzo ładna, potrzebuje czeskiego obywatelstwa, by wyrwać się z kraju.
Umowa jest prosta – Nadia dostanie upragniona obywatelstwo, Louka pieniądze. Później rozstaną się i każde pójdzie swoją drogą. I rzeczywiście Rosjanka znika, ale niespodziewanie u Louki pojawia się milicjant z małym, zapłakanym 5-letnim chłopczykiem. To Kola, syn Nadieżdy, którego matka uciekła dalej do Niemiec. Chłopcem musi się teraz zająć przybrany “tatuś”. Ta niecodzienna sytuacja wywróci życie Louki do góry nogami. Burząc uporządkowany świat przybranego ojca, Kola otworzy mu oczy na nieznane mu dotąd uroki egzystencji.
produkcja: Czechy, Francja, Wielka Brytania; 1996, czas trwania: 104 min.; reżyseria: Jan Svěrák ; scenariusz: Zdeněk Svěrák; obsada: Zdeněk Svěrák ,Andrei Chalimon, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Stella Zázvorková, Ladislav Smoljak, Silvia Šuvadová, Liliya Malkina.

15.05.2014 “GUZIKOWCY”
W sześciu połączonych ze sobą historyjkach to przypadek jest istotnym czynnikiem nakręcającym spiralę wydarzeń, a jego rola we wszystkich opowieściach nie do przecenienia. Zelenka pokazuje inne wymiary rzeczywistości, opowiada o samotności, ludziach pozostających w dziwnym zawieszeniu, o przypadku i nieprzewidywalności losu, mieszając teraźniejszość i historię. Udowadnia, jak niezwykła może być codzienność, o ile pozwolimy dojść do głosu naszym pragnieniom i żądzom. Czarna komedia o przeciętnych ludziach, zmagających sie ze swym losem u schyłku dwudziestego wieku. To interesujący film o pluciu na pociąg, złej pogodzie, bombie atomowej, wystrzeliwaniu ludzkiej spermy do konstelacji Andromeda, ale także o niewierności, oraz o ludziach, którzy zabili innych ludzi.
produkcja: Czechy; 1997; czas trwania: 102 min.; reżyseria: Petr Zelenka; scenariusz: Petr Zelenka; obsada: Petr Zelenka, Rudolf Hrušínský, Jan Haubert, Richard Toth, Alena Procházková, František Černý, David Charap, Vladimír Dlouhý.
22.05.2014 „SEX W BRNIE”
Standa (Jan Budař) stoi u progu dorosłego życia. Jest odrobinę opóźniony w rozwoju i psychicznie przypomina raczej dużego chłopca. Uczęszczał do szkoly specjalnej, potem uczył się na ogrodnika. Zawsze podobały mu się kaktusy i wierzył, że będzie ich tam dużo. Ale pomylił się. Więc rzucił naukę po roku.Olinka (Katerina Holánová) to niezbyt urodziwa dziewczyna o wielkim sercu, a jej największy problem to nadopiekuńcza matka. Ta nietypowa para poznaje się na zawodach sportowych – Olinka jest sprinterką, a Standa pcha kulą. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Piszą do siebie od zeszłej wiosny. Znajomość rozwija się do tego stopnia, że oboje nabierają ochoty na pierwszą wspólną noc, nie wiedzą jednak “jak to się robi”. Trochę opóźnieni w rozwoju i zdominowani przez najbliższych są dziecięco wręcz niewinni w “tych sprawach”. Standę edukuje brat, Olinkę zaś sąsiadka w kamienicy – przed nimi bowiem nie uchowa się żaden sekret. Im bliżej Wielkiego Momentu, tym więcej bohaterowie wysłuchują opowieści – zabawnych lub smutnych. Ani trochę jednak nie rozwiązuje to ich własnych problemów.
produkcja: Czechy; 2003; czas trwania: 103 min.; reżyseria: Vladimír Morávek; scenariusz: Vladimír Morávek, Jan Budař; obsada: Jan Budař, Marek Daniel, Pavel Liška, Filip Rajmont, Simona Peková, Richard Krajčo, Miroslav Donutil, Kateřina Holánová.

29.05.2014 „BRACIA KARAMAZOW”
Historia rozgrywa się we współczesnej Polsce. Do Krakowa przyjeżdża Czescy aktorzy z teatru, by wziąć udział w festiwalu teatralnym.Mają wystawić sceniczną adaptację dzieła Dostojewskiego “Bracia Karamazow”. Sztuka teatralna, której podstawą jest dochodzenie w sprawie ojcobójstwa, opowiada historię rozpustnika i cynika Fiodora Karamazowa i jego czterech synów – gwałtownego Dymitra, intelektualisty Iwana, pokornego Aloszy i nieślubnego syna Smierdiakowa. O zabicie ojca i sprzeniewierzenie pieniędzy zostaje oskarżony najstarszy syn Dymitr. W historię wplątane są także dwie kobiety – namiętna Gruszeńka i cnotliwa Katarzyna. W dramacie teatralnym, naładowanym emocjami – miłością, zazdrością, nienawiścią, stawia się kwestie wiary, nieśmiertelności i zbawienia ludzkiej duszy. Jest tu wprowadzony temat szukania Boga, dążenie, żeby udowodnić lub odrzucić jego istnienie. Jest z tym połączona refleksja, że o ile Bóg nie istnieje, wszystko jest dozwolone.
produkcja: Czechy, Polska; 2008; czas trwania: 110 min.; reżyseria: Petr Zelenka; scenariusz: Petr Zelenka; obsada: Ivan Trojan, Igor Chmela, Martin Myšička, David Novotný, Radek Holub, Lenka Krobotová, Michaela Badinková.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 2