Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Muzeum Zabawek i Zabawy od 9 września 2014 r. zaprasza na wystawę ,,Wojsko Polskie na frontach II Wojny Światowej 1939-1945 – modele i militaria”

ZaproszenieW dniu wernisażu 9 września 2014 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie
z Dorotą Combrzyńską – Nogalą, autorką książek obyczajowych tj. ,,Naszyjnika
z Madrytu”, nagrodzonej Literacką Nagrodą im. Władysława Reymonta, ,,Piątej z kwartetu” oraz ,,Wytwórni Wód Gazowanych”. Jej książka dla dzieci,,Bezsenność Jutki”została nagrodzona w konkursie,,Książka przyjazna dziecku” w kategorii książki wydane, organizowanym przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz otrzymała nominację do Nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.
Dorota Combrzyńska – Nogala jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszka w Łodzi, pracuje z dziećmi niesłyszącymi i współpracuje z grupą pantomimiczną. Współtworzyła cykl programów dla dzieci zrealizowanych w lokalnej telewizji.
Autorka w Muzeum Zabawek i Zabawy zaprezentuje swoją nową książkę dla dzieci ,,Syberyjskie przygody Chmurki”.

Muzeum Zabawek i Zabawy od 9 września 2014 r. zaprasza na wystawę ,,Wojsko Polskie na frontach II Wojny Światowej 1939-1945 – modele i militaria” ze zbiorów Pawła Gawrona, Tomasza Klimka i Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
W roku 2014 przypada 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Tej okazji poświęcona jest wystawa.
Na wystawie będzie można zobaczyć kolekcję ołowianych żołnierzyków, modele samochodów, samolotów, czołgów z kolekcji Pawła Gawrona i Tomasza Klimka oraz militaria wypożyczone z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
Pasja Pawła Gawrona z Kielc trwa już ponad siedemdziesiąt lat. Ciekawostką z życia kolekcjonera jest fakt, że urodzony w Warszawie, doczekał się wystawy swoich zbiorów w Muzeum Motoryzacji w Warszawie, mieszczącym się prawie naprzeciwko miejsca swojego przyjścia na świat.
Jednak zanim to nastąpiło, wiele zdarzyło się w jego życiu. Pierwsze kroki w modelarstwie przypadły na lata międzywojenne, gdy uczęszczał do modelarni LOPP,
(Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej) budując tam swoje modele latające. Lata okupacji i powstanie warszawskie spędził w stolicy. Wywieziony do Niemiec, nie miał szans i możliwości, aby kontynuować swoje zainteresowania, zmuszony był bowiem do ciężkiej pracy.
Gdy wrócił do Warszawy, zastał tylko ruiny swojego domu, a rodzinę porozrzucaną po całym kraju. Od tego czasu przeprowadzał się wielokrotnie, ale i prowadził działalność modelarską. Ostatecznie po różnych perypetiach osiedlił się w 1952 roku w Kielcach, gdzie mieszka do chwili obecnej.
W zbiorach Pawła Gawrona znajduje się około czterystu modeli samochodów z wielu stron świata. Doliczyć do tego trzeba także różnego rodzaju kolejki, miniaturowe maszyny budowlane czy samoloty. Prezentowane były w wielu placówkach w całej Polsce, w tym
w Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Motoryzacji w Warszawie czy Muzeum Zabawek w Karpaczu. Ostatnio część kolekcji prezentowana była Filii numer 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach na wystawie ,, Gdzie są auta z tamtych lat…”

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 0