Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

zapraszam na wernisaż już w najbliższy piatek do BWA

e_zaproszenie Wela Elżbieta Wierzbicka_InstalacjaWernisaż 5 września o godz. 18:00
Instalacja Elżbiety Wierzbickiej WELI
BWA Galeria Górna, ul. Kapitulna 2. Wystawa potrwa do 3 października 2014 r.
Elżbieta Wierzbicka (Wela) jest malarką i rzeźbiarką, urodziła się w 1964 roku w Krakowie. W latach 1984-1989 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w roku 1989 w pracowni prof. Stanisława Wejmana. Mieszka i pracuje w Paryżu. Swoje prace prezentowała na ponad 150 wystawach zbiorowych i indywidualnych w wielu krajach, m.in.: we Francji, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Litwie, Norwegii, Japonii, USA, Hiszpanii czy w Chinach.

Jest autorką Interaktywnej instalacji „Les Chuchoteurs”(„Szeptacze”) utworzona z rur, kolumn różnej wielkości, oprócz wizualnego odbioru prezentuje bardzo charakterystyczne dźwięki. Są to np : odgłosy deszczu, wiatru, szumu fal, ognia czy wulkanu, którą można zobaczyć w Parku Odkrywców w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Jej artystyczne interwencje, zaliczane do nurtu sztuki kontekstualnej i enwironmentalnej, są liczne i zróżnicowane, obejmują szeroki zakres spektakularnych instalacji – od radykalnie naruszających porządek danego miejsca do tych niełatwo dostrzegalnych, wręcz wtapiających się w otoczenie.

Prace Weli odwołują się do relacji człowieka z naturą, pamięci, tożsamości. Artystyczne podejście autorki rodzi się z refleksji nad wieloznaczeniowością dzieła sztuki i metaforami, jakie ono niesie oraz nad subiektywnym odbiorem pokazywanych dzieł przez widza. Na wystawie w Kielcach zobaczymy jej: instalacje, rzeźby, rysunki oraz fotografię dokumentującą prace w plenerze.

Wernisaż 5 września o godz. 18:00
Fotografia Andrzeja Maciejewskiego – Garden of Eden – Weather Raport
Galeria Dolna BWA w Kielcach, ul. Kapitulna 2
Andrzej Maciejewski jest polskim fotografem mieszkającym obecnie w Kanadzie. Urodził się w roku 1959 w Warszawie. Studiował fotografię w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie, Wyższej Szkole Fotografii w Ostrawie (Czechosłowacja) oraz na kursach ZPAF. Już jako młody artysta wystawiał swoje prace w kilku galeriach w Polsce, miedzy innymi w legendarnej galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. W roku 1985 emigrował do Kanady. Początkowo zamieszkał w Toronto, gdzie pracował w studiu Lenscape Inc., specjalizującym się w fotografii architektury i modeli architektonicznych. W tym okresie współpracował także z istniejącą do dzisiaj w Toronto galerią fotografii Gallery 44. W połowie lat 90. zrezygnował z pracy komercyjnej, aby całkowicie poświęcić się własnym projektom i przeniósł się na wieś, do wschodniej części prowincji Ontario, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Prace Andrzeja Maciejewskiego znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych, m.in. w Museum fur Kunst und Kulturgeschichte w Dortmundzie (Niemcy), w Preus Museum, Narodowym Muzeum Fotografii w Horten (Norwegia), w McCord Museum w Montrealu (Kanada) czy w Instytucie Sztuki w Minneapolis (USA).

Były wystawiane w Polsce, Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii, Finlandii, Ugandzie i na Łotwie. Opublikował cztery książki: “Bread” (1996), “Toronto Parks” (1997), “After Notman” (2003) i “Garden of Eden (2012).

Jego twórczość obejmuje szerokie spektrum tematów i technik, od klasycznej wielkoformatowej fotografii czarno-białej po fotografię cyfrową. Międzynarodowe uznanie zyskał dzięki re-fotograficznemu projektowi “After Notman”, zrealizowanemu w latach 1998-2001, który do dziś otrzymuje nagrody i jest szeroko dyskutowany. Oprócz działalności stricte artystycznej Andrzej Maciejewski zajmuje się okazjonalnie także nauczaniem fotografii, między innymi we Fleming College, Haliburton School of Arts (Ontario, Kanada).
Na wystawie zobaczymy projekt Garden of Eden ukończony w 2014 r. składający się z 24 fotografii, luźno opartych na malarskich martwych naturach dawnych mistrzów, lecz przedstawiających owoce i warzywa z XXI w. z supermarketu, z nalepkami albo opakowane w plastikową folię. Zdjęcia zostały zrobione analogowym aparatem formatu 4 na 5 cali, na kolorowych przeźroczach oraz projekt – Weather Report przedstawiającą 36 fotografii tego samego miejsca w różnych warunkach pogodowych. Zostały zrobione w okresie jednego roku, od maja 2003 do maja 2004. Miejsce, które fotografował to Long Swamp Road w małej wiosce Moscow w Ontario, gdzie ówcześnie mieszkał.
Wystawa potrwa do 3 października 2014

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 9