Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

Dziady po Białoszewskim i film

Dziady po Białoszewskim 02W najbliższą sobotę, tj. 21 listopada w teatrze „Kubuś” będzie można zobaczyć spektakl „Dziady po Białoszewskim”, który po premierze zebrał bardzo dobre recenzje oraz film dokumentalny o pisarzu .

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zaprasza na LISTOPAD Z MIRONEM BIAŁOSZEWSKIM – jednym z najwybitniejszych polskich twórców awangardowych XX w. – poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i aktorem teatralnym.

Jego twórczość i barwne życie uczyniły go jednym z najoryginalniejszych polskich twórców powojennych, którego postać przybliżą:

21 listopada 2015 roku (sobota):

* o godz. 17.00 film dokumentalny „W pobliżu Mirona” w reżyserii Piotra Morawskiego.

Jest to filmowy portret Mirona Białoszewskiego. Autorzy filmu dzielą się z widzami swoimi odczuciami, fascynacjami wywołanymi lekturą utworów pisarza. Przybliżają jego barwne życie, kontakty towarzysko-przyjacielskie, niezwykle ascetyczny tryb życia. Ukazują pomieszanie dnia z nocą, kolejne mieszkania, przymusowe pielgrzymki szpitalne. Uświadamiają, że Białoszewski żył po to, żeby pisać.

Dokument był prezentowany podczas X Festiwalu Filmowego i Artystycznego w Kazimierzu Dolnym.

rok produkcji: 2003

czas trwania: 49 minut

Wstęp na pokaz filmu za okazaniem zaproszenia lub biletu na spektakl „Dziady po Białoszewskim” w dniu 21 listopada o godz. 18.00.

* o godz. 18.00 spektakl „Dziady po Białoszewskim” (Scena dla Dorosłych) zrealizowany w ramach projektu „Debiuty w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego twórcami są laureaci zorganizowanego przez teatr „Kubuś” ogólnopolskiego Konkursu dla Debiutantów. Za reżyserię odpowiada autorka konceptu i scenariusza – Anna Retoruk, za scenografię – Justyna Banasiak, a muzykę – Paweł Sowa.

„Dziady po Białoszewskim” to spektakl:

NIECODZIENNY, choć ściśle związany z banałem i codziennością. To właśnie one zachwycały wyjątkowego poetę i prozaika Mirona Białoszewskiego, który jest bohaterem spektaklu. Scenariusz powstał w oparciu o jego dziennik „Chamowo” i utwory z tomu „Odczepić się”.

ORYGINALNY, nie tylko ze względu na jedyną w swoim rodzaju twórczość artysty, ale też różnorodność scenicznych form. Spektakl zabiera nas w fascynujący świat poezji Białoszewskiego i dosłownie ożywianej materii. Ruchome książki, fotografie, obiekty? Oto prawdziwy teatr przedmiotu!

MŁODY, gdyż jego twórcami są debiutanci.

Zapraszając na spektakl, zapraszamy zatem na niecodzienne „spotkanie” z Mironem Białoszewskim, w młodej, oryginalnej interpretacji.

Więcej o spektaklu na stronie: http://www.teatrkubus.pl/spektakle-dla-mlodziezy-i-doroslych/dziady-po-bialoszewskim

W załączeniu przesyłam zdjęcia do spektaklu „Dziady po Białoszewskim” – fot. Bartek Warzecha

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 5 + 6