Wypożyczalnia samochodów Kielce
0

obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w teatrze Kubuś

logo Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!27 marca 2018 roku startuje ogólnopolska akcja DOTKNIJ TEATRU, której celem są obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku potrwają one aż do 15 kwietnia.

Dzień Teatru domaga się wspólnoty. Jest idealnym pretekstem do jednoczenia sił twórczych, manifestowania różnorodności praktyk twórczych oraz znoszenia granic w przestrzeni i środowisku teatru. Projekt Dotknij Teatru wykorzystuje potencjał święta i kreuje warunki do przeżywania teatru według zasady: POZNAJ – DOŚWIADCZAJ – ZROZUM – POKOCHAJ.

Aktywnym partnerem merytorycznym i promotorem ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Organizatorem DT Łódź jest Poleski Ośrodek Sztuki.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, jak co roku, przyłącza się do tego projektu, zapraszając widzów na BEZPŁATNE, specjalnie z tej okazji przygotowane wydarzenia promujące i popularyzujące sztukę teatru:

7 kwietnia o godz. 16.00 – inscenizowane czytanie sztuki „Rzeka pełna mleka” Krzysztofa Bizio
Historia dwóch szczecińskich kotów: ruchliwego Figaro i lubiącego mędrkować Tytusa, którzy spędzają zwykle czas, wylegując się na dachach, albo włócząc się po okolicy. Jednak pewnego dnia, znudzeni monotonią życia, postanawiają wyruszyć w podróż dookoła świata, w poszukiwaniu rzeki pełnej mleka.
Szukają jej w pobliskim cyrku, na zimnej Syberii, w egzotycznych Indiach, w Andach, a nawet gorącym Egipcie. Podczas podróży spotykają kilku krewnych ze swej wielkiej kociej rodziny, doświadczają też niejednej przygody. Ale czy uda im się znaleźć rzekę?
Sztuka przypomina o znanej powszechnie mądrości, która zawarta jest w powiedzeniu, że „podróże kształcą”. Pozwalają też docenić to, co już mamy.
Sztuka dla widzów od lat 5.

KRZYSZTOF BIZIO
Dramatopisarz i prozaik, jeden z najchętniej wystawianych młodych polskich autorów. Po ukończeniu architektury na Politechnice w Szczecinie otworzył własną pracownię, którą prowadzi do dzisiaj. Jest również wykładowcą Politechniki Szczecińskiej.
Debiutował w 2000 roku dramatem „Porozmawiajmy o życiu i o śmierci”. W następnych latach na deski sceniczne trafiły „Toksyny”, „Lament”, „Śmieci”, słuchowisko „Autoreverse”, napisane wspólnie z Tomaszem Manem „Deszcze”, „Fotoplastikon”, „0-1-0” oraz „Celebracje”. Dramaty Bizia były wystawiane w wielu polskich teatrach, w teatrze TV, a także w teatrach w Berlinie i na Węgrzech.
W 2004 roku Bizio zadebiutował jako prozaik tomem „Zresztą latem wszystkie kwiaty są takie piękne”, złożonym z 13 opowiadań powstałych w latach dziewięćdziesiątych; ich bohaterami są mieszkańcy bloku.
Krzysztof Bizio pisze dramaty kameralne; ich akcja toczy się współcześnie. Choć pokazuje mroczną stronę rzeczywistości, nie można zaklasyfikować go do nurtu brutalizmu. Bizio przyznaje się do inspiracji filmami Roberta Altmana, Krzysztofa Kieślowskiego i Quentina Tarantino.
Za swoją twórczość otrzymał m.in. wyróżnienie w konkursie programu II Polskiego Radia i Stowarzyszenia ZAiKS na najlepsze słuchowisko radiowe (2004), wyróżnienie za „Śmieci” na II Konkursie Na Napisanie Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Teatr Polski we Wrocławiu i miesięcznik „Dialog”, Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina (2005) i nagrodę za oryginalny tekst dramatyczny – „Fotoplastikon” – na VI Festiwalu Teatru PR i Teatru TVP „Dwa Teatry” w Sopocie (2006).

8 kwietnia o godz. 17.00 – warsztaty plastyczne
Podczas warsztatów studenci UJK pokażą dzieciom, jak w prosty sposób wykonać lalkę teatralną, wykorzystując rzeczy, które są już niepotrzebne.
Materiały plastyczne zapewnia Teatr. Ilość miejsc ograniczona – obowiązuje rezerwacja.

15 kwietnia o godz. 12.00 – inscenizowane czytanie sztuki „Kluk” Maliny Prześlugi
Głównym bohaterem zabawnej, ale jednocześnie mądrej sztuki Maliny Prześlugi jest tytułowy Kluk, który choć należy do rodziny czarnych kruków, to nie jest jej typowym reprezentantem (nie tylko dlatego, że nie potrafi wymówić „r”). Bo czy Czarny Kruk, który z dziada pradziada jest symbolem śmierci, wojny i choroby może stać się miłośnikiem życia?
Zamiast strach i grozę, Kluk budzi śmiech i litość. A od zwiastowania złych wydarzeń woli, niczym gołąb, pracować na poczcie. Czy w takim razie poradzi sobie z powierzonym mu przez Wuja zadaniem postraszenia Ślimaka tym, co nieuniknione? Zadaniem tym trudniejszym, że przy okazji ujawnia się niezwykły talent Kluka do przywracania innym utraconej chęci do… życia.
Sztuka opowiada o oswajaniu strachu przed śmiercią i akceptacji siebie. Jest też pochwałą życia, w którym wprawdzie obok chwil szczęśliwych i wesołych zdarzają się też smutne i bolesne, ale i jedne, i drugie kształtują naszą osobowość i czynią nas dojrzałymi.
Sztuka dla widzów od lat 6.

MALINA PRZEŚLUGA
Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Warszawie. Dramaturg w Teatrze Animacji w Poznaniu. Młoda i bardzo ceniona dramatopisarka, autorka sześciu książek dla dzieci, m.in. książki „Ziuzia” – nagrodzonej tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jej dramaty oraz bajki wydawane są w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży”, „Dialogu” i wystawiane w wielu polskich teatrach.
Laureatka Medalu Młodej Sztuki. Zdobywczyni kilku nagród i wyróżnień w edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Laureatka sopockiego Festiwalu „Dwa Teatry” w roku 2012 za słuchowisko radiowe w reż. Roberta Mirzyńskiego wg sztuki „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa”. W 2015 roku nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci.

Komentarze (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Skomentuj
Jeśli chcesz by przy Twoim komentarzu pojawiło się zdjęcie, zarejestruj się w Gravatarze.

*
= 4 + 9